Koľko stál Elona Muska vývoj vesmírnej lode Crew Dragon? A kedy konečne poletí?

Okazio PCBitmarkets

Blíži sa let novej Pilotovanej americkej lode! Koľko však stál vývoj Crew Dragonu?

Elon musk je známy svojimi bláznivými, no nemenej revolučnými projektami. Či už ide o činnosť jeho vesmírnej firmy SpaceX, automobilky Tesla alebo Neuralinku, všetky posúvajú hranice toho, čo je možné a už teraz majú obrovský dopad na svet. Najnovšie sa chystá prvý štart novej americkej pilotovanej vesmírnej lode. Aj za Crew Dragonom stojí Elon Musk. Koľko ho však vyšiel vývoj tohto technologického zázraku? 

Prvý pilotovaný let Crew Dragonu sa chystá na 27.5.2020. Do vesmíru sa povezie Robert BehnkenDouglas Hurley. Súčasťou štartu bude aj pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9. Sledujte nás an facebooku a nenechajte si to ujsť!

Crew Dragon – Ako to všetko začalo?

Než odpovieme na otázku, koľko stál Elona Muska vývoj Crew Dragonu, musíme sa pozrieť na začiatky jeho vývoja. Tie siahajú ešte do roku 2010, kedy NASA predstavila Commercial Crew program, ktorého cieľom bolo lacno a rýchlo vyvinúť amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Commercial Crew je nasledovník iného, rovnako úspešného programu COTS, ktorý spôsobil doslova revolúciu v kozmonautike. Viac o ňom sa dočítate tu.

Program Commercial Crew sa výrazne odlišoval od ďalších programov NASA. V minulosti sa vývoj vesmírnych lodí, staníc či satelitov realizoval pomocou financovania cost-plus, v ktorom inžinieri od NASA súkromnej firme presne špecifikovali, čo chcú a potom zaplatili za celý vývoj. NASA však uhradila aj prípadné presahy v rozpočte. Firmy teda nemali dôvod dodávať nové technológie načas a radšej celý proces naťahovali, aby NASA poriadne vyždímali. To spôsobovalo neustále meškania a navyšovanie rozpočtov.

(článok pokračuje po tomto cool videu – prvý štart rakety Falcon Heavy)

Koľko teda Elon Musk zaplatil za vývoj lode Crew Dragon?

Commercial Crew však funguje inak. NASA iba špecifikovala čo presne chce (v tomto prípade dopraviť ľudí na ISS) a nechala na firmy, nech nájdu spôsob, ako túto službu dodať. Vo výsledku táto vládna agentúra vybrala dve firmy – SpaceX a Boeing. Na vývoj dvoch vesmírnych lodí od týchto spoločností dala necelých 7 miliárd dolárov.

Boeing sa na vývoj svojej lode Starliner od NASA vypýtal 4,2 miliardy dolárov. Prvý pilotovaný štart očakávame v priebehu budúceho roka. Firma SpaceX však vývoj Crew Dragonu významne podcenila a od NASA získala iba 2,6 miliardy dolárov.

To však bolo málo a Firma Spacex musela uhradiť ďalšie stovky miliónov sama. Presné čísla však neboli špecifikované.

“Program mierne presiahol svoj rozpočet. Možno aj o stovky miliónov dolárov.”

Povedal Elon Musk nedávno na konferencii o Crew Dragone.

SpaceX však okrem Crew Dragonu vyvíja aj oveľa ambicióznejšiu vesmírnu loď. Starship bude schopná pilotovaného letu na Mars, či na ďalšie telesá Slnečnej Sústavy. Dostala sa aj do projektu NASA na vývoj mesačného pristávacieho modulu! Viac o Starship tu:

SpaceX Starship – Elon Musk predstavuje vesmírnu loď v životnej veľkosti

txbMind of Pepe mobil