Kľúčový ukazovateľ signalizuje globálnu recesiu

  • Údaje o nezamestnanosti v USA signalizujú rovnakú krízu ako v roku 2008
  • Analytici sa zhodujú v tom, že svetu hrozí recesia
  • Makroekonomické údaje sú pomerne stabilné
Ekonomika Analytici si myslia, že príde recesia
Analytici si myslia, že príde recesia. Zdroj: shutterstock.com/Lightspring
BitmarketsKvakomat mobil

Kľúčový ukazovateľ, ktorý signalizuje krízu v USA, predstavuje hrozbu aj pre celý svet. Analytik Puru Saxena demonštroval tento záver na základe predpovede hlavného ekonóma Arch Capital Group Parketa Rossa, uvádza Finbold. Údajne môže vzniknúť rovnaká recesia ako počas krízy v rokoch 2008 a 2009.

Hrozí nám kríza, varujú analytici

Ukazovateľ hlbokej recesie úspešne vytváral signály od 70. rokov minulého storočia. Predpoveď sa opiera o nezamestnanosť na štátnej úrovni. Podobné údaje boli zverejnené vždy počas najväčších recesií. Až 70 % obyvateľov USA žije v štáte s medziročne rastúcou nezamestnanosťou (zelená čiara).

Saxena Puru nie je ani zďaleka jediný analytik, ktorý predpovedá veľkú recesiu. Nedávno sme informovali o makroekonómovi Henrikovi Zebergovi, ktorý zdieľal svoje pochmúrne vyhliadky týkajúce sa globálnej ekonomiky. Krízu podľa neho v súčasnosti signalizuje pokles priemyselnej výroby, segment bývania a nárast zásob maloobchodníkov. Dokonca očakáva najhoršiu recesiu od roku 1929.

Myslíte si, že svetu hrozí recesia?

Generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon varoval, že nás čakajú najhoršie časy za posledné desaťročia. Za hlavný spúšťač považuje geopolitické napätie. V neposlednom rade Robert Kiyosaki už dlhodobo varuje pred kolapsom najmä americkej ekonomiky. Populárny ekonóm Jim Rickards verí, že rok 2024 bude omnoho negatívnejší a recesia najprv zasiahne USA a Čínu.

Takto by sme mohli pokračovať donekonečna, no je potrebné zdôrazniť, že nehovoríme iba o USA. Spomeňme si na poslednú krízu, ktorá síce vznikla v USA na hypotekárnom trhu, no nič to nemení na tom, že sa v plnej sile prejavila aj u nás. Takže ak dôjde ku recesii v USA, priamo to ovplyvní aj Európu.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Čo je to recesia a skutočne nám hrozí?

Recesia znamená, že niekoľko kvartálov po sebe výrazne klesá ekonomická aktivita. Najlepšie ju môžeme vidieť na makroekonomických ukazovateľoch, ako je hrubý domáci produkt (HDP), pokles reálnych príjmov, zamestnanosť a podobne. Úrokové sadzby sú vysoko, čo spôsobuje pokles dopytu a spotreby. To následne obmedzí výrobu a začne sa prepúšťať.

Tento kolobeh recesie ale zatiaľ vo svete nevidíme. Došlo síce k poklesu životnej úrovni kvôli vysokej inflácii a reálne mzdy sa znížili, no tento stav sa už zmenil a reálne mzdy opäť rastú.

Navyše, zamestnanosť v Európe je na historických maximách a prepúšťanie sa nekoná. Existuje totiž silný dopyt, ktorý sa oživil po ukončení lockdownu, počas ktorého si ľudia našetrili peniaze. Takže obavy z recesie síce nemožno brať na ľahkú váhu, no makroekonomické ukazovatele ju nesignalizujú.

Mohlo by ťa zaujímať: Nemecko uviazlo v recesii. V ohrození je aj Slovensko

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.