Zakladateľ najväčšej kryptomenovej burzy na svete Binance, Changpeng Zhao, nedávno zverejnil príspevok, v ktorom objasnil, že vedúcich pracovníkov klientskej spoločnosti uniesli. K trestnému činu došlo v Čiernej Hore. Prázdne zostali aj kryptomenové účty klientov, uvádza správa od Binance.
Binance vracia peniaze obetiam
Burza zohrala kľúčovú úlohu pri získavaní peňazí pre klienta a zmrazila celkovo 11,8 milióna dolárov. Podľa Changpeng Zhaa sa celkové straty mohli vyšplhať až na 12,5 milióna dolárov. Obeťami sú vedúci pracovníci klientskej spoločnosti. Nálakali ich do pasce pod zámienkou služobnej cesty.
Tento incident poukazuje na rastúci trend trestných činov spojených s kryptomenami. Únoscovia sa čoraz viac zameriavajú na vysoko ziskových kryptomenových investorov a využívajú pri tom decentralizovanú a často aj anonymnú povahu digitálnych mien. Podobný incident sa stal aj vo Švédsku, kde útočníci násilne vstúpili do domovov obetí.
Executives from a client were lured on a 'business trip' to Montenegro, where they were abducted and forced to empty their wallets. Total loss ~$12.5m.
We investigated the on chain activities and reached out to our partners earlier today to have the wallet frozen, as all of the…
— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) November 10, 2023
Burza Binance pomáha pri podobných prípadoch zmrazovaním peňaženiek spojených s nezákonnými aktivitami. Navyše prijala aj opatrenia na obmedzenie finančnej podpory pre zločinecké skupiny. Pokiaľ však kryptomeny nevstúpia na centralizovanú burzu, k ich zmrazeniu dôjsť nemôže.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Kryptomenové trestné činy sa dejú predovšetkým online
K nelegálnej činnosti však nedochádza iba pri fyzickom kontakte s páchateľmi. Digitálne meny sú pieskoviskom pre podvodníkov, ktorí okrádajú ľudí aj v online priestore. Takéto podvody sú častejšie, pretože k tomu nie je potrebné fyzické násilie a zločinci môže podviesť v podstate kohokoľvek na svete.
Len počas tretieho štvrťroka 2023 vzniklo až 117 hackov, kvôli ktorým hackeri ukradli až 720 miliónov dolárov. Štúdia preukázala, že jedným z hlavných dôvodov straty peňazí na kryptomenovom trhu je práve ľudský faktor. Kryptomenových podvodov je veľa, no podvodníci sa snažia okradnúť aj osoby, ktoré nikdy do kryptomien neinvestovali. Konkrétne typy podvodov si môžete prečítať v článku Dávajte si pozor. Hackeri oberajú ľudí o stovky miliónov eur.
Na záver je potrebné povedať, že ak vlastníte väčší majetok na kryptomenovom trhu, nezverejňujte ho a nechajte si tieto informácie len pre seba. Čo sa týka kybernetickej bezpečnosti, uchovávajte digitálne meny mimo online priestor, najlepšie v hardvérovej peňaženke. Privátne kľúče od nej však nikomu nikdy nedávajte. Ak držíte kryptomeny na burze, môže vám pomôcť zmraziť ich a vrátiť späť ako v tomto prípade Binance. Na druhej strane ale nie ste majiteľmi kryptomien, pretože kľúče k nim má burza. A preto ich aj môže zmraziť.
Mohlo by ťa zaujímať: Črtá sa škandál: Binance a Tether mali financovať teroristov Hamasu