Kazachstan sa nejaký čas objavoval na zozname potenciálnych destinácií, kde boli podmienky pre ťažbu Bitcoinu vhodné. Avšak netrvalo dlho a stredoázijská krajina už má problémy s elektrickou energiou. Jej súčasný nedostatok výrazne obmedzí ťažbu kryptomien.
Niektorí ťažiari vrátane tých, ktorí sa presťahovali zo susednej Číny, sa posledné dni snažia presťahovať do destinácií so stabilnejšou dodávkou energie, ako sú napríklad USA.
Mohlo by ťa zaujímať: Analýza ETH – cena pokračuje v 2-mesačnom flagu. Kedy ho ukončí?
Kazachstan má problémy s dodávkami energie
Takmer 20-miliónový Kazachstan sa stal „hotspotom” ťažby kryptomien po tom, ako sa komunistická vláda v susednej Číne rozhodla v máji tohto roku seriózne zaútočiť proti kryptomenám. Stredoázijská krajina udržuje limitované sadzby elektriny a je jedným z najväčších výrobcov fosílnych palív. Nemoderná a zanedbaná infraštruktúra či nedostatočné výrobné kapacity nedokázali uspokojiť rýchlo rastúci dopyt po elektrickej energii potrebnej na napájanie energeticky náročných zariadení na ťažbu Bitcoinu.
Úrady poukázali na rastúci deficit energie. Spotreba vzrástla o viac ako 10 percent počas roku 2021. Zákonodarcovia v krajine nedávno navrhli zavedenie vyšších taríf za elektrinu pre tých, ktorí si chcú privyrábať ťažením kryptomien. Zástupcovia odvetvia kryptomien sa ohradili a považujú všetky obvinenia za nespravodlivé. „Úrady robia z ťažby a ťažiarov obetných baránkov,” uviedol Didar Bekbauov, zakladateľ a CEO miestnej spoločnosti Xive na sociálnych sieťach už začiatkom decembra.
Výkonný riaditeľ spoločnosti publikoval svoj komentár na Twitteri po tom, ako bol Xive nútený vypnúť svoje hlavné zariadenia v južnom Kazachstane. Jedného dňa sa náhle znížilo jeho napájanie a tam to celé skončilo. Spoločnosť však naďalej prevádzkuje ešte zopár ťažobných fariem v krajine, no zároveň skúma možnosti prevodu niektorých operácií do USA.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Vláda musí vymyslieť inú stratégiu
Zatiaľ čo obmedzenia uvalené na oficiálne zaregistrované spoločnosti ovplyvnili chod ťažby, „malý” ťažiari naďalej získavajú digitálne aktíva zo svojich garáží. Tzv. „šedí baníci” spaľujú veľmi vysoké množstvo elektrickej energie a predstavujú ďalšiu výzvu pre vládu v Nur-Sultáne. Bohužiaľ, pre vládu je veľmi ťažké sa týchto nelegálnych ťažiarov zbaviť.
Pripomíname, že Kazachstan spočiatku privítal ťažiarov kryptomien a podnikol kroky na reguláciu tohto odvetvia prostredníctvom právnych predpisov. Odhady uverejnené v októbri naznačili, že krajina by mohla očakávať, že ťažba naleje do domácej ekonomiky minimálne 1,5 miliardy dolárov v nasledujúcich rokoch a viac ako 300 miliónov dolárov v daňových príjmoch.
Nová daň vo výške $0,0023 za kilowatthodinu elektrickej energie používanej registrovanými spoločnosťami bude uložená už v januári 2022. Kazachstan okrem toho plánuje v nasledujúcich rokoch vybudovať elektrárne s kombinovanou výrobnou kapacitou 3 000 megawattov a rozšíriť podiel obnoviteľných zdrojov. Taktiež zvažuje využitie jadrovej energie.
Čítaj ďalej: Blockchain Polkadot odštartoval významnú spoluprácu s nemeckým telekomunikačným gigantom Deutsche Telekom