- Ak tento výrobok nájdete doma, vráťte ho na predajni.
- Jeho konzumácia môže spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy.
Olovo v potravinách
Olovo je toxický ťažký kov, ktorý sa často využíva v priemysle, ale nemá žiadne známe nutričné výhody. Spoločný výbor expertov FAO a WHO pre potravinárske aditívne látky (JEFCA FAO/WHO) viackrát zaznamenal jeho toxické účinky v potravinách.
Dlhodobá expozícia nízkymi dávkami olova môže poškodiť obličky, pečeň, reprodukčný, kardiovaskulárny, imunitný, nervový a tráviaci systém. Krátkodobá expozícia vysokými dávkami môže viesť k ochoreniam gastrointestinálneho traktu, anémii, ochoreniam mozgu a dokonca k smrti.
Olovo je obzvlášť nebezpečné pre novorodencov a deti, pričom chronická expozícia nízkym dávkam môže negatívne ovplyvniť ich kognitívny (intelektuálny) vývin, uvádza VÚP.
Olovo v potravinách môže pochádzať z rôznych zdrojov vrátane ovzdušia a pôdy. Emisie z priemyslu a výfukové plyny motorových vozidiel sú hlavnými príčinami kontaminácie atmosféry olovom. Potraviny sa môžu kontaminovať olovom, keď sa tento kov akumuluje v poľnohospodárskych plodinách.
Pôda môže byť znečistená olovom v oblastiach, kde sa v minulosti skladovala munícia a náboje, kde došlo k vojenskému vypaľovaniu alebo kam sa olovo dostalo atmosférickou depozíciou, nevhodným používaním pesticídov a priemyselných hnojív či cez splaškové kaly. Kontaminácia môže nastať aj prostredníctvom absorpcie olova rastlinami alebo jeho ukladaním na povrchu plodín.