V stredu 12. júla mnohých investorov príjemne prekvapili mimoriadne pozitívne výsledky indexu spotrebiteľských cien za mesiac jún. Pokles rastu cenovej hladiny bol v júni dokonca väčší ako očakávali analytici. Táto udalosť môže byť kľúčovou pre ďalšie smerovanie menovej politiky Federálneho rezervného systému (FED). Inflácia sa konečne ochladila.
Inflácia sa dostala na dvojročné minimum
Miera inflácie dosiahla v júni svoju najnižšiu úroveň za posledné dva roky a to na hodnote 3 %. Očakávania analytikov boli pred vyhlásením výsledkov len mierne horšie, ich predpokladaná výška bola 3,1 %. Pred mesiacom index spotrebiteľských cien dosahoval presne štyri percentá a teda pokles rastu cien, ktorý nastal za jeden jediný mesiac je dosť výrazný.
Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa premenlivé ceny energií a potravín sa v júni znížila na 4,8 % z májových 5,3 %. Zatiaľ čo rast cien potravín poklesol na 5,7 percenta zo 6,7 % dosiahnutých v máji.
Viacerí ekonómovia pred časom tvrdili, že čiastočne schladiť rekordnú infláciu bude možné, no upozorňovali, že najväčším problémom ju bude dostať z nižších hodnôt do cieľovej dvojpercentnej úrovne. Aktuálne výsledky sú teda obrovským úspechom americkej centrálnej banky, ktorá po celý čas trhy ubezpečovala, že ich čaká „mäkké pristátie”.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Politika FEDu funguje, inflácia sa poriadne ochladila
Presne pred rokom, v júni 2022 dosiahol rast cenovej hladiny v Spojených štátoch svoju najvyššiu úroveň za posledných 40 rokov. Miera inflácie bola vtedy na hrozivej úrovni 9,1 %.
FED začal svojou prísnou reštriktívnou politikou bojovať proti inflácií v marci minulého roka. Postupným navyšovaním úrokových sadzieb úspešne dosiahol výrazný pokles nebezpečne vysokej úrovne rastu indexu spotrebiteľských cien.
„Na bojisku s infláciou sme dosiahli významný pokrok a dnešná správa potvrdila, že zatiaľ čo väčšina krajiny sa potýka s vysokými teplotami vonku, inflácia sa konečne ochladzuje,” povedal pre CNBC George Mateyo, investičný riaditeľ Key Private Bank. ”FED prijme túto správu ako potvrdenie, že ich politika má žiadaný účinok – inflácia klesla, zatiaľ čo rast sa ešte nezastavil,” dodal Mateyo.
Blíži sa koniec navyšovania úrokových sadzieb?
Americká centrálna banka za posledných 15 mesiacov prudko zvýšila úrokové sadzby. Nulové úroky z pandemických rokov FED svojim nekompromisným navyšovaním dostal na súčasnú úroveň 5 %. Takéto mimoriadne vysoké úroky zažili Spojené štáty naposledy pre 17 rokmi.
Napriek tomu, že na poslednom zasadnutí Rady guvernérov FED úrokové sadzby nezmenil, ich ďalšie zvýšenie je stále v hre. Jerome Powell povedal, že úroky zostanú na čas na rovnakej úrovni preto, aby bolo možné posúdiť celkový vplyv reštriktívnych opatrení na trhy.
Viacerí predstavitelia americkej centrálnej banky sa v posledných týždňoch vyjadrili, že ešte v tomto roku môžeme očakávať ďalšie dve navýšenia úrokových sadzieb. Po posledných zverejnených výsledkoch indexu spotrebiteľských cien trhoví analytici očakávajú už len jedno zvýšenie úrokov o štvrť percentuálneho bodu.
Prečítajte si aj: Zoskupenie krajín BRICS plánuje zaviesť novú svetovú menu