Nehnuteľnosti a dominový efekt.
Nehnuteľnosti a dominový efekt. Zdroj: shutterstock.com/Andrii Yalanskyi/Nerza

Na poslednom stretnutí akcionárov spoločnosti JPMorgan, generálny riaditeľ Jamie Dimon vydal nové ekonomické upozornenie. Americká regionálna banková kríza má totiž spôsobiť dominový efekt realitného priemyslu. Podľa správy Dailyhodl sa má kríza dotknúť iba určitých finančných inštitúcií a nehnuteľností.

Ochota nakupovať nehnuteľnosti klesá

Finančné produkty sú čoraz drahšie a sprísňovanie úverov spôsobuje, že dopyt po nich klesá. Trh sa jedného dňa dostane do bodu, kedy budú úvery také drahé, že sa to odzrkadlí na cenovom prepade nehnuteľností na bývanie. Najjednoduchší spôsob pre banku ako si udržať peniaze, je jednoducho neposkytnúť úver.

Navyše sa očakáva, že Americká centrálna banka (FED) aj Európska centrálna banka (ECB) budú pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb aj počas najbližších zasadnutí. Podľa najnovšej štúdie od ECB, vysoké úrokové sadzby spôsobili pokles investícií do bývania. Ochota nakupovať nehnuteľnosti klesá.

Index cien nehnuteľností
Index cien nehnuteľností. Zdroj: ec.europa.eu
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Realitný trh zaznamenal prvý pokles

Podľa údajov z Tradingeonomics, index bývania v eurozóne klesol v štvrtom štvrťroku 2022 z hodnoty 146,07 na 143,57 bodov. Ide o prvý pokles od prelomu rokov 2014 a 2015, ktorý ale ani zďaleka nevykompenzuje nárast cien nehnuteľností v posledných rokoch.

Ako uviedol Jamie Dimon, dominový efekt spôsobený vysokými úrokovými sadzbami a krachom amerických bánk môže spôsobiť, že ceny nehnuteľností klesnú ešte viac. Podľa údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska, bola v roku 2022 medziročná zmena cien nehnuteľností na Slovensku na úrovni 21,3 %. Na realitnom trhu ale už nastal prvý pokles. 

Kupujúci za súčasných podmienok nadobudli pocit, že nehnuteľnosti budú v budúcnosti vždy len drahšie. Je pravdepodobné, že dlhodobo budú ceny nehnuteľnosti rásť, no v najbližšom roku môže dôjsť ku krátkodobému vychladnutiu. Ak sa zaujímate o predpoveď, ako budú ceny na Slovensku klesať, odporúčame vám prečítať si článok Ako sa budú vyvíjať ceny za nehnuteľnosti na Slovensku? Trhy čakajú ťažké časy.

Mohlo by ťa zaujímať: V týchto lokalitách získate byt za stále primeranú cenu. Najhoršie je na tom Bratislava

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.