Predseda Federálneho rezervného menového fondu Jerome Powell naznačil, že pri prechode z londýnskej medzibankovej úrokovej sadzby (Libor) použije úrokovú referenčnú sadzbu založenú na systéme Ethereum. Powell v liste senátorovi Tomovi Cottonovi podrobne opísal, že pracujú na novej verzii Libora. Nový systém úrokovej sadzby bude niesť názov „Ameribor”.
Prichádza revolučný systém alebo ďalší podvod?
Federálny rezervný systém Spojených štátov sa od vypuknutia koronakrízy výrazne dostal do povedomia. Často mení zákony, šéfovia banky sa objavujú v médiách a prichádzajú so zmenami fungovania systému. Počas tohto týždňa prišiel Jerome Powell s ďalšou novinkou. Úrokové sadzby by mohli fungovať na technológii Ethereum.
FED a mnoho ďalších medzinárodných centrálnych bánk využíva Libor (referenčnú úrokovú sadzbu), pri ktorej veľké množstvo svetových finančných spoločností využíva pôžičky navzájom medzi sebou a klientmi.
Možno ťa bude zaujímať: Nezamestnanosť v USA prekvapivo klesla, akciové trhy reagujú silnou expanziou
Veľký škandál a strata dôvery občanov USA
Verejnosť si je však dobre vedomá „škandálu s Liborom”, teórie, ktorá tvrdí, že banky a Libor manipulovali s úrokovou sadzbou, aby okradli obyvateľstvo. Banky majú Liboru predkladať realistické úrokové sadzby, ale organizácie a členské inštitúcie mohli bez problémov využívať fiat meny. Spôsob stanovenia úrokovej sadzby pre medzibankové banky už nie je vhodný na daný účel, vysvetlil písomný prehľad Úradu pre finančné služby. Barclays bola jednou z veľkých menových bánk, ktoré boli obvinené z ovplyvňovania Libora.
Powell navrhol Ameribor, ktorý je podobný nástroj navrhnutý American Financial Exchange (AFX). Nový systém úrokovej sadzby bude využívať Ethereum, aby bolo všetko transparentné a sadzby spoľahlivé. V zásade sa budú používať tokeny ERC721, ktoré predstavujú platobné služby. V liste senátorovi Tomovi Cottonovi šéf FED-u vysvetľuje niektoré výhody spojené s používaním systému Ameribor AFX pre referenčné sadzby.
Ameribor nie je vhodná sadzba pre banky, ktoré sa financujú prostredníctvom Americkej finančnej výmeny alebo pre iné podobné inštitúcie. Na druhej strane si banky a veľké finančné inštitúcie musia zvykať na zmeny a progresívny systém dolárovej ekonomiky. Ameribor môže do bankového sveta vrátiť transparentnosť a dôveru ľudí vo finančné inštitúcie.
Prečítaj si aj: FED prestáva podporovať akciové trhy – Blíži sa konečne sľubovaný prepad?
Ameribor je pripravený na spustenie
„Americká finančná burza (AFX) len pred nedávno oznámila, že pracuje na Ameribore. AFX teraz vyťaží dva ERC721 nevlastné tokeny pre každú transakciu Ameriboru na platforme AFX.”
Zdá sa, že je všetko pripravené na spustenie nového systému úrokovej sadzby. Bude však skutočne transparentný a prinesie ľudom istotu?