Jednoduchý trik pri platbe kartou v zahraničí vám ušetrí desiatky eur. Poznáte ho?

  • Pri platbách v zahraničí je výhodnejšie platiť v miestnej mene než v eurách.
  • Výber z bankomatu rovnakej finančnej skupiny ušetrí dodatočné poplatky za výber.
  • Zahraničné banky používajú pri prepočte na eurá nevýhodné konverzné kurzy.
Ekonomika Jednoduchý trik vám ušetrí desiatky eur
Jednoduchý trik vám ušetrí desiatky eur. Zdroj: shutterstock.com/Drazen Zigic, Peera_stockfoto
BitmarketsBITmarkets Valentín mobil

S príchodom letnej sezóny sa tisíce Slovákov chystajú na dovolenky do zahraničia. Zatiaľ čo v minulosti bolo bežné vymieňať peniaze v zmenárňach, dnes väčšina turistov spolieha na platby kartou. Pri platbách v krajinách mimo eurozóny však môže jedna zdanlivo jednoduchá voľba výrazne ovplyvniť výslednú sumu, ktorú zaplatíte.

„Mnohí dovolenkári sa dostávajú do situácie, keď im platobný terminál ponúkne možnosť zaplatiť buď v eurách, alebo v miestnej mene,” vysvetľuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky, pre portál Noviny.sk.

Netreba sa spoliehať na logiku

Hoci sa môže zdať logické zvoliť platbu v eurách, opak je pravdou. Práve táto voľba môže viesť k zbytočným stratám na poplatkoch.

Odborníci sa zhodujú, že najvýhodnejšie je vždy zvoliť platbu v lokálnej mene.

„Pri platbe v eurách využíva zahraničná banka vlastný konverzný kurz, ktorý je spravidla pre zákazníka nevýhodný,” upozorňuje Boris Fojtík z Tatra banky. K tomu sa často pripočítavajú dodatočné konverzné poplatky, čo v konečnom dôsledku znamená, že klient zaplatí výrazne viac.

Platba v miestnej mene využíva kurz kartovej spoločnosti, ktorý je podľa Marty Cesnakovej zo Slovenskej sporiteľne pre klientov výrazne výhodnejší. Toto pravidlo platí rovnako pri platbách v obchodoch, reštauráciách či pri výberoch z bankomatov v populárnych dovolenkových destináciách ako Chorvátsko, Bulharsko, Rumunsko, ale aj v susedných krajinách – Česku či Maďarsku.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ktoré bankomaty by ste mali počas dovolenky vyhľadať?

Späť
Strana 1/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.