Jednoduchý spôsob ako zvýšiť ziskovosť obchodníka s minimálnym rizikom! – Návod pre začiatočníka

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V tomto článku sa dozviete ako profesionálny obchodníci využívajú stratégie krytých nákupov. Ide o metódu s minimálnym rizikom a vysokou šancou na navýšenie Vášho Bitcoin portfólia.

Trh s kryptomenami je v skutku lukratívna príležitosť na dosiahnutie zisku. Väčšina obchodníkov s kryptomenami vyhľadáva volatilitu alebo jednoducho prejdú na cestu obchodovania s pákovým efektom čo však môže byť nebezpečné z hľadiska hazardu.

Faktom zostáva, že podstatnú časť zablokovaných hodnôt na decentralizovaných finančných aplikáciách (DeFi) tvoria stablecoiny. DeFi zažíva aktuálne veľký úspech a to aj napriek tomu, že poplatky siete Ethereum prekročili 10 USD. Inštitucionálni investori sa totiž zúfalo snažia nájsť cestu výnosov s čo najmenším rizikom. Prostredníctvom derivátov Bitcoinu však môžu pravidelne dosiahnuť zisk 4% a to s veľmi nízkym rizikom. Je potrebné podotknúť, že napríklad také štátne dlhopisy dlhodobo vykazujú zisk pod 5%, pričom oficiálna miera inflácie v USA za posledný rok dosiahla hodnotu 4,2%.

Výnos štátnych dlhopisov z neinvestičného stupňa. Zdroj: Federálny rezervný systém USA

Výnos štátnych dlhopisov z neinvestičného stupňa. Zdroj: Federálny rezervný systém USA

Paul Cappelli, manažér portfolia spoločnosti Galaxy Fund Management, pred pár dňami poskytol rozhovor pre CoinTelegraph.

„Veľmi nepružná krivka a deflačný emisný plán robia z Bitcoinu presvedčivé zabezpečenie proti inflácií a negatívnej menovej politike. Tento fakt nás môže priviesť až do stavu, kedy budú hotovostné pozície úplne znehodnotené.”

Centralizované služby ako sú napríklad Crypto.com, BlockFiNexo, štandardne prinášajú 5 až 10% ročný výnos za vklady stablecoinov.

Zisky stablecoinov z centralizovaných služieb. Zdroj: loanscan.io

Zisky stablecoinov z centralizovaných služieb. Zdroj: loanscan.io

Prostredníctvom derivátov BTC je však možné dosiahnuť až 2% zisk za jeden týždeň. Je však potrebné, aby obchodníci zohľadňovali aj riziko likvidity centralizovaných búrz.

Obchodníci si môžu zabezpečiť fixný zisk

Obchodníci, ktorí nakupujú tzv. „Call opcie” majú možnosť nakupovať Bitcoin za fixnú cenu, na ktorej bude BTC v určitom danom termíne. Samozrejme predávajúci si za túto výhodu berie určité poplatky. Každý kontrakt ma vopred stanovený dátum, kedy mu vyprší platnosť a taktiež aj realizačnú cenu. Týmto spôsobom si teda vieme s určitosťou určiť aké budú naše potencionálne zisky a straty. Stratégia pozostáva z hodlovania BTC a následného predaja opcií 15 až 20% nad aktuálnou trhovou cenou. Cieľom tohto obchodovania je teda navýšenie Vášho Bitcoin portfólia. Riziko pre hodlerov je minimalizované nakoľko hodnota Vami držaného BTC zostáva nezmenená aj v prípade negatívneho poklesu ceny na trhu.

Kúpne opcie BTC dňa 4.júna. Zdroj: Deribit

Kúpne opcie BTC dňa 4.júna. Zdroj: Deribit

Zber údajov a analýza prebiehala v čase, keď sa Bitcoin obchodoval za približne 37 000 USD. Trader by teda mal možnosť predať kúpnu opciu 4.júna na hodnote 44 000 USD so splatnosťou o 6 dní. S maržou 0,10 BTC by to malo vystačiť na predaj 0,30 BTC kontraktov, čím by si trader vopred zabezpečil zisk 0,00243 BTC.

Dva možné výsledky, ktoré by nastali

Vo všeobecnosti teda môžeme predpokladať, že existujú dva možné výsledky v závislosti od toho, či sa Bitcoin 4.júna bude obchodovať nad alebo pod úrovňou 44 000 USD. Kúpna opcia na tejto úrovni sa stane bezcennou v prípade, že cena klesne na ľubovoľnú hodnotu. Pre predávajúceho to v podstate znamená zisk už spomínaných 0,00243 BTC.

V prípade, že by sa cena pri expirácií  vyšplhala nad 44 000 USD, marža tradera by sa využila na pokrytie cenového rozdielu. Pri hodnote napr. 46 000 USD predstavuje čistá marža 0,011 BTC, ktoré by bola ponížená na hodnotu 0,089. Trader by teda získal zisk 2,4% pri akejkoľvek expirácií pod 44 000 USD, čo predstavuje navýšenie o 18,9% oproti začiatočnej hodnote 37 000 USD.

USA zavádza prísny dohľad nad kryptomenami – Aký to má dopad na ľudí? A čo EÚ?