Jedna z najväčších svetových ekonomík kolabuje. Čelí najväčšiemu úpadku od 60. rokov

  • Čína má národný dlh 14,6 bilióna dolárov
  • Realitný trh v Číne čelí platobnej neschopnosti
  • USA môže ťažiť z ekonomických problémov v Číne
Ekonomika Čína má vážne ekonomické problémy
Čína má vážne ekonomické problémy. Zdroj: shutterstock.com/motioncenter/jeannie margalef/360b
BitmarketsOkazio mobil

Čína čelí najväčšej kríze za posledné desaťročia, ktorá sa prejavuje predovšetkým poklesom bohatstva a demografickým úpadkom. Hospodársky rast druhej najväčšej ekonomiky na svete zrejme bude v nasledujúcom roku omnoho pomalší, než sa pôvodne očakávalo, uvádza správa Trend.

Čína čelí pádu ekonomiky

Podľa údajov Tradingeconomics vzrástla čínska ekonomika v 3. štvrťroku 2023 o sezónne upravených 1,3 %. Expanzia je len mierna a podporuje ju predovšetkým množstvo monetárnych stimulačných opatrení. Patrí sem znižovanie úrokových sadzieb a neustále injekcie likvidity zo strany centrálnej banky.

Zásadnou brzdou však zostáva realitný trh. Najväčší čínski developeri čelia platobnej neschopnosti. Táto časť ekonomiky je pre Čínu obzvlášť dôležitá, keďže tvorí väčšinu bohatstva krajiny. Medzi problémových developerov patria giganti ako China Evergrande alebo Country Garden.

Čína: miera rastu HDP

Čína: miera rastu HDP. Zdroj: Tradingeconomics

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Najväčší úpadok od 60. rokov

Sektor nehnuteľností nie je ani zďaleka jediným problémom Číny. Ekonomika čelí výzvam ako deflácia, prepad exportu a významný nárast nezamestnanosti. Očakáva sa, že podiel Číny na globálnom trhu klesne v roku 2023 až o 1,4 %. Podobný úpadok si niektorí obyvatelia môžu pamätať zo 60. a 70. rokov minulého storočia.

V čase písania článku dosahuje podľa USDebtClock národný dlh Číny 14,6 bilióna dolárov a celkový hrubý domáci produkt 17,7 bilióna dolárov. V oblasti dlhu však existuje krajina, ktorá je na tom podstatne horšie. Priemerný Američan totiž dlhuje až 100 000 dolárov, zatiaľ čo priemerný Číňan len 10 000 dolárov.

Čína škrtá väzby s USA a prehlbuje ich s Ruskom

Práve USA by mohlo ťažiť z problémov Číny, pretože oslabenie pomáha zmierniť infláciu tovarov bez rizika recesie. Väzby dvoch najväčších ekonomík na svete sú však na tenkom ľade. Čína sa totiž začala zameriavať na rozvoj obchodu s rozvíjajúcimi krajinami, a naopak, škrtá väzby zo západnými.

Nedávno sme dokonca informovali, že USA nevyhovuje ani prehlbujúci sa vzťah Ruska s Čínou. Obe krajiny uzavreli partnerstvo bez obmedzení ešte vo februári 2022. Táto iniciatíva je odpoveďou na západné sankcie, ktoré sa na Rusko uvalili bezprostredne po invázii na Ukrajinu.

Čína sa navyše silou mocou snaží o dedolarizáciu obchodu. Cieľom je znížiť závislosť od amerického dolára. V skutočnosti ale dolár nestratil zásadnú stratu podielu na svetovom obchode. Dokonca aj krajiny, ktoré sa snažia o dedolarizáciu, majú obrovské dolárové zásoby.

Mohlo by ťa zaujímať: Problémy, ktorým čelí Čína sú čoraz väčšie. Dokáže sa ázijská veľmoc zotaviť?

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.