Je najvyšší čas aby si teraz hneď zmenil svoj život…

Biznis a podnikanie Zmena života začína dnes
Zmena života začína dnes. Zdroj: shutterstock.com/kwest/PKpix
Solaxy PC bannerBitmarkets

Väčšina z nás robí celý život to isté, a to po dobu 40 rokov. Ráno vstanem, idem do práce, večer sa vrátim a cez víkend si doprajem oddych. A po dosiahnutí veku 65 rokov som buď finančne a materiálne zabezpečený a zvyšok života si doprajem v istom finančnom štandarde, alebo zostarnem na pokraji chudoby, prípadne sa o mňa musí starať niekto iný.

Počas večera, ako si doprajem oddych po práci, na mňa vyskočí motivačný rečník, ktorý mi hovorí, ako môžem aj ja za mesiac mať dvojnásobok (napríklad peňazí každý mesiac) a posunúť sa ďalej. Tlačí mi myšlienky, ako by som mal na sebe viac pracovať, podávať obrovské výkony a čoskoro uvidím veľké výsledky a odletím do Dubaja za lepším životom.

Je možné, že tvoj životný štandard, mesačný príjem, vzťahy v rodine a tvoje vedomosti sa budú postupne zlepšovať. Ale nie preto, lebo si sa namotivoval čítaním motivačných citátov na internete, alebo navštívením konferencie. Ale preto, lebo sám hľadáš cestu, ako sa posunúť ďalej.

Životné fázy: V ktorej si aktuálne?

Už odmalička na sebe môžeme pozorovať, že sa pohybujeme v určitých fázach života. Ako mladí spoznávame svet. V pubertiackom veku si vyberáme správny smer, akým sa chceme celý život uberať, a zároveň sa skúšame prvýkrát zamestnať na brigáde a zarobiť si peniaze. A po absolvovaní školy hľadáme cestu, ako sa osamostatniť a finančne zabezpečiť.

Neskôr chceme svoj nadobudnutý finančný štandard odovzdať svojej rodine a pomaly sa pripravovať na dôchodok, kedy už nebudeme odkázaní na seba, ale na svoju minulosť, a v horšom prípade na štát alebo potomkov.

V akej životnej fáze si ty?

Celý život pozorujem najčastejšie 2 typy ľudí:

  • Tí, ktorí si odpracujú to svoje, dostanú zaplatené a nechcú, respektíve nemajú náladu sa o nič ďalšie starať. Väčšinou sú to ľudia, ktorí pracujú ako zamestnanci, alebo na voľnej nohe.
  • Ľudia, ktorí zmýšľajú viac slobodne a nechcú každý deň opakovať stále to isté, majú radi dynamický spôsob života, ktorý prináša samozrejme aj riziká. Väčšinou sú to podnikatelia, ktorí majú ambície si budovať niečo vlastné a zabezpečiť celú rodinu.

Ešte sa v občasných prípadoch stretávam s ľuďmi, ktorí sa snažia kariérne v práci rásť, vďaka vyššej odmene si môžu dovoliť časť svojej mesačnej mzdy odložiť a ďalej investovať. Čiže použiť nie svoje schopnosti, ale peniaze ako nástroj ku lepšiemu finančnému štandardu. Takíto ľudia obvykle investujú svoje peniaze do nehnuteľností, akcií, kryptomien a iných aktív.

Čo chcem v živote dosiahnuť?

Rada, ktorou sa riadim celý svoj život (aj keď, paradoxne, v minulosti mi robilo problém sa držať tejto zásady), je neporovnávať sa s nikým a ísť si svojou unikátnou cestou. Človek, ktorý má miliónovú firmu, nemusí byť o nič lepší ako ten, kto zarába ako zamestnanec 1 000 eur mesačne. Pretože všetky typy povolania a pozícií majú svoje benefity a výhody.

Napríklad zamestnanec nemusí riešiť svoju firmu s 50 zamestnancami, kompletne celý manažment, byť pripravený robiť 14 hodín denne v krízových situáciách a k tomu v uhorkových sezónach vymýšľať nové produkty, ktoré oslovia klientov a pomôžu spoločnosti prežiť ťažké časy.

Zamestnanec má, naopak, veľký benefit, a to stabilitu. Vyžaduje sa, aby sa postaral o seba a svoju rodinu, no nie o všetkých svojich zamestnancov.

Zmena života sa začína dnes

Zmena života sa začína dnes. Zdroj: shutterstock.com/MMD Creative

Vrátim sa ale späť ku myšlienke, aby som bol sám sebou. Dôležité je to pre mňa preto, lebo sa nemusím porovnávať s inými ľuďmi, ktorí majú veľké firmy, luxusné domy a drahé autá. Dostávalo by ma pod tlak premýšľať nad tým, či som taký dobrý, aby som bol neskôr ako oni.

Ale chcem byť skutočne sám sebou a dosiahnuť také výsledky, na ktoré skutočné mám, nie také, aké majú ostatní. Neznemená to, že v budúcnosti skutočne nedosiahnem svoj cielený úspech. Dokonca naopak, je vysoká šanca, že príde oveľa skôr, ako keď odkopírujem systém a myšlienky iných ľudí, ktorí majú úplne iné zmýšľanie ako ja.

Keď by som sa porovnával s inými, a nepodarilo by sa mi napodobniť ich úspech, tak by prišlo okamžité sklamanie a vyhorenie. A to je presne najčastejšia príčina, prečo aj skvelý nápad skončí neúspechom, a veľa ľudí je v súčasnosti vyhorených.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo ma najviac zaujalo u ľudí

Veľmi zaujímavá je hlavne skupina ľudí, ktorí sú bežní zamestnanci. Zároveň takých je na Slovensku najviac. A pravdepodobne aj ty sem patríš. Väčšina ľudí z tejto kategórie sa nespolieha na seba, ale na svojho zamestnávateľa alebo štát (v prípade PN a dôchodkov). Čo je obrovská chyba nastavenia ľudí. A čo tak to otočiť?

Pracujem vo firme, lebo chcem zarobiť peniaze a zabezpečiť seba a svoju rodinu. A zvyšok si odložiť na horšie časy a dôchodok. Ja zamestnávateľovi odovzdám svoj výsledok a on má z toho návratnosť, respektíve zisk. Čiže firmy potrebujú v prvom rade nás, nie my ich. A keď si nás skutočne vážia, tak by nemali mať problém nás odmeniť alebo dokonca zvýšiť aktuálnu mzdu. Veľa ľudí sa o to bojí požiadať. Ale v konečnom dôsledku na konci zistia, že zamestnanec im vyhovuje, lebo ich potrebuje, a nechce si hľadať nikoho iného.

Žiaľ ale veľa ľudí, ktorí majú aj kariérne zmýšľanie a chcú sa posúvať ďalej, nakoniec zvyšné peniaze veľmi rýchlo minú na zábavu, lepšiu dovolenku alebo drahšiu kávu. V rovnako zlom prípade si peniaze odkladajú na dôchodok alebo horšie časy a inflácia im požiera každý rok časť z nich.

Cesta ku zmene života

Čo ak by si si miesto jednej dovolenky doprial rovno tri? A ako to vymyslieť? Predsa nemám zázračný prútik. Základom je tak trochu skromnosť a schopnosť si vedieť každý mesiac odložiť časť z výplaty. A tú si nechať úročiť.

Investujeme 30 rokov po 100 eur

Investujeme 30 rokov po 100 eur. Zdroj: calculator.net

Na ukážku som do investičnej kalkulačky zadal sumu 100 eur, ktorú chcem každý mesiac investovať. Stanovil som investičný horizont 30 rokov. Ako ročný priemerný zisk som nastavil konzervatívne 8 %, čo je priemerná ziskovosť amerického indexu S&P500, do ktorého investujem. Po 30 rokoch by som mal na účte viac ako 150 000 eur. Takže miesto jednej dovolenky, na ktorú by som minul celé svoje úspory získané po jednom roku, môžem investovať a za 30 rokov ísť na 5 dovoleniek. Respektíve si dopriať lepšie auto, dom či na dôchodku žiť dôstojný život.

Mnohým z vás môže táto motivácia pomôcť zbaviť sa zlozvyku plytvania peňazí na drahé šperky, nezdravé a zároveň drahé jedlá či fajčenie. Takže získate 2 benefity v jednom. Znie to výhodne?

TIP Začni investovať a zmeň svoj život už dnes

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.