- Naozaj sa japonský gigant po desaťročiach spánku znova prebudil?
- Čísla nikdy neklamú a tentokrát naznačujú, že japonské akcie môžu byť dobrou investíciou.
PR článok spoločnosti XTB. Akciové trhy po celom svete dosahujú nové historické maximá, čo platí aj pre japonský akciový index Nikkei. Na tom by nebolo nič neobvyklé, keby japonský index nedosiahol tieto maximá po viac ako troch desaťročiach od predchádzajúceho vrcholu. Naozaj sa japonský gigant po desaťročiach spánku znova prebudil?
Aby sme získali odpoveď na túto otázku, musíme sa vrátiť v čase. Japonsko bolo v druhej polovici minulého storočia hospodárskym zázrakom. Krajina, ktorá prehrala druhú svetovú vojnu, sa počas niekoľkých desaťročí vyvinula v jednu z najväčších svetových ekonomík a vzniklo tu mnoho úspešných spoločností. Japonsko teda zažívalo rozkvet, ktorý priťahoval veľkú pozornosť, a do zeme prúdilo obrovské množstvo peňazí.
To nafúklo ceny mnohých aktív, napríklad akcií a nehnuteľností, ktoré začali bublať a ich ceny prudko rástli. Japonský hospodársky zázrak tiež podnietil banky, aby bez veľkej opatrnosti požičiavali peniaze. Tento vývoj sa však postupne prestal páčiť japonskej centrálnej banke, ktorá zvýšila úrokové sadzby, aby spomalila ďalší rast.
Japonsko sa borilo problémami
Zvýšenie sadzieb malo nakoniec silne negatívny dopad, ekonomika spomalila a objavilo sa množstvo ďalších problémov. Niektoré podniky a ľudia začali mať problémy so splácaním svojich dlhov, čo spôsobilo problémy bankám. Potom prišla ázijská finančná kríza, ktorá problémy ešte prehĺbila, a o niekoľko rokov neskôr spľasla dotcom bublina. Potom prišla veľká finančná kríza v USA a medzitým došlo v Japonsku k niekoľkým veľkým prírodným katastrofám, ako sú zemetrasenia a tsunami.
Problémom začala byť aj rýchlo starnúca populácia alebo dlhodobá deflácia, ktorá brzdila ekonomiku, a rastúci štátny dlh, ktorý má Japonsko v pomere k HDP stále najvyšší zo všetkých krajín. Inými slovami, v Japonsku sa toho za pomerne krátku dobu veľmi veľa pokazilo. To všetko vyústilo v pokles akciového trhu o zhruba 80 %, ktorý trval približne 20 rokov, a dna index dosiahol počas veľkej finančnej krízy. Teraz však akcie po dlhej dobe dosiahli svoje maximum. Čo viedlo k ich vzostupu?
Japonské akcie na vzostupe
Opäť, rovnako ako v prípade poklesu, to bola kombinácia viacerých faktorov. V poslednej dobe sa darí mnohým japonským spoločnostiam, ktoré ešte tento rok očakávajú dobré hospodárske výsledky. Mnoho spoločností, najmä v technologickom alebo polovodičovom sektore, ťaží alebo môže ťažiť z vývoja okolo umelej inteligencie v USA.
Dopyt po japonských akciách zvyšujú aj čínski drobní investori, ktorí presúvajú peniaze z problémových čínskych akcií do Japonska. Bol to však aj Warren Buffett, ktorý zhruba pred piatimi rokmi začal investovať v Japonsku a pritiahol k tejto krajine pozornosť investičného sveta. Buffettov krok sa ukázal ako geniálny, pretože jeho investície mu zarábajú slušné peniaze. Okrem Buffetta však do krajiny prišli aj ďalší veľkí (a aktivistickí) investori, ktorí začali tlačiť na konzervatívne vedenie spoločností, aby sa viac priklonilo k akcionárom. Warren Buffett vo svojom dopise akcionárom tiež pochválil súčasný prístup vedenia japonských spoločností – firmy začali vyplácať vyššie dividendy a vracať viac peňazí, a to aj formou spätných odkupov.
Investori navyše tlačia na manažmenty, aby zvyšovali svoju efektivitu. Exportne orientovaným spoločnostiam, ktorých je v krajine dostatok, pomáha aj slabší japonský jen. Všetky vyššie uvedené faktory spôsobili, že akcie v posledných rokoch dosahujú vysokú výkonnosť a nové maximá.
Ako z toho ale môže ťažiť investor alebo obchodník?
Možností je niekoľko. U XTB si môžete kúpiť, ak veríte trhu, niekoľko ETF zameraných na japonský akciový trh, napríklad SJPA.UK, XMJP.DE, IJPD.UK alebo VJPA.DE. Väčšina ETF má veľmi podobnú výkonnosť a zloženie, takže pokiaľ chce investor staviť na vývoj japonskej ekonomiky a firiem ako celku, môže byť ETF tou správnou voľbou.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Mnohí investori alebo obchodníci by však namietali, že japonské akcie nemajú pevnú pôdu pod nohami, že vo svete existuje mnoho rizík a trh si zaslúži korekciu. Pri XTB existuje možnosť staviť na taký scenár, napríklad pomocou CFD na index so skratkou JP225 (obrázok). Ide o nástroj, s ktorým môže obchodník špekulovať na ďalší rast, ale aj na pokles. Tento nástroj tiež obsahuje pákový efekt 1:20, ktorý obchodníkovi umožňuje agresívnejšie využívať svoj kapitál. Pákový efekt prináša možnosť vyšších ziskov, ale je tu aj riziko vyššej straty, čo treba mať pri obchodovaní s CFD vždy na pamäti.
Pokiaľ vám však nevyhovuje ani jeden z týchto inštrumentov a radšej by ste špekulovali na makro stránku Japonska, prichádzajú k slovu menové páry. Dva najobchodovanejšie sú USDJPY a EURJPY a aj u nich sa jedná o CFD s pákovým efektom, tentoraz v pomere 1:30. Menové páry s jenom sa v poslednej dobe vyznačujú pomerne veľkými pohybmi, napríklad USDJPY od začiatku minulého roka vzrástol o takmer 20 % a od lokálnych miním zo začiatku roka 2021 dokonca o takmer 50 % (obrázok).