- Japonsko chce naďalej elektrickú energiu brať aj z jadra.
- Do prevádzky uvedie ďalší jadrový reaktor, ktorý sa nachádza blízko oblasti Fukušima.
- V čom je tentokrát bezpečnejší?
Japonsko chce naďalej elektrickú energiu brať aj z jadra, preto sa rozhodlo, že do prevádzky uvedie ďalší jadrový reaktor. Ten sa nachádza blízko neslávne známej oblasti Fukušima. O téme informoval portál Interez.
Práve na tomto mieste došlo v roku 2011 ku tragédii, keď jadrovú elektráreň na pobreží zasiahla vlna tsunami. Došlo k masívnemu úniku radiácie, ktorý ale nedosahoval úroveň černobyľskej tragédie z roku 1986.
Vtedy Japonsko na tomto mieste odstavilo všetkých 54 jadrových reaktorov. Postupom času uviedlo do prevádzky 12 funkčných blokov, pričom dokopy ich má 33.
Nepísaným pravidlom u nich je, že sa nenachádzajú vo východných a severných oblastiach krajiny.
Avšak, Japonsko chce do prevádzky zapojiť nové jadrové reaktory, čím zníži emisie, obmedzí drahý dovoz fosílnych palív a uspokojí dopyt po energii pre dátové centrá umelej inteligencie. Vyjadril sa k tomu aj hlavný tajomník japonskej vlády Jošimasa Hajaši.
Jadrová energia je spolu s obnoviteľnou energiou dôležitým dekarbonizovaným zdrojom energie, a našou politikou je maximálne ju využívať pod podmienkou, že bude zaistená bezpečnosť.
Je to zároveň aj prvýkrát, čo sa od fukušimskej tragédie zapojí do prevádzky varný reaktor (BWR), ktorý sa používal práve tam. Avšak, aby nedošlo k ďalšej tragédii, tak jadrová elektráreň Onagawa, ktorá sa nachádza v blízkosti Fukušimi a kde spustia nový jadrový reaktor, zvýšila výšku svojej steny proti tsunami na 29 metrov nad hladinou mora.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Práve táto stena nedokázala zabrániť jadrovej tragédii v roku 2011, kedy došlo k roztaveniu troch reaktorov. Ostáva nám teda dúfať, že japonskí inžinieri už nič nepodcenili, a že žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Zemetrasenie a tsunami v roku 2011 usmrtili približne 18-tisíc ľudí.