Irán okúsil nečakanú ranu. Ministerstvo obrany USA vo štvrtok potvrdilo zabitie významného iránskeho veliteľa na pokyn Donalda Trumpa. Dôsledkom je napätá politická situácia medzi krajinami, ktorá do rozpakov privádza i finančné trhy. Čo by znamenal otvorený konflikt medzi USA a Iránom pre svetovú ekonomiku?
Zavraždenie generála ako rozbuška ozbrojeného konfliktu?
Ministerstvo obrany USA o zabití Kásima Sulejmáního informovalo vo štvrtok. Ich tlačová správa uvádza, že iránsky generál bol zabitý na pokyn Donalda Trumpa. Ten týmto prekvapujúcim krokom reagoval na zvyšujúce sa napätie v regióne zahŕňajúce aj ohrozenie životov amerických občanov v Iraku. Zrejme poslednou kvapkou pre americkú administratívu, po ktorej sa Trump rozhodol konať, bol nedávny útok na americké veľvyslanectvo v Bagdade. Od zabitia generála je napätie medzi USA a Iránom ešte intenzívnejšie než obvykle a objavujú sa aj správy o možnom ozbrojenom konflikte.
Irán verzus USA: Ako konflikt ovplyvní svetovú ekonomiku?
Politika sa prejavuje aj v ekonomike a akýkoľvek konflikt má vplyv aj na finančné trhy. Finančný analytik Jason Tuvey v základnom scenári predikcií v dôsledku konfliktu predstavuje pád globálnej ekonomiky na začiatku roka, ktorá sa následne zotaví. Ak by ale konflikt prešiel do otvorenej vojny, zotavenie by nenastalo.
„Je zrejmé, že hlavným problémom pre svetovú ekonomiku je skutočnosť, že udalosti sa vymkli spod kontroly a USA začínajú rozsiahly vojenský útok na Irán”
– uviedol analytik. Kolaps iránskeho hospodárstva v dôsledku vojny by podľa jeho odhadov reprezentoval pre svetovú ekonomiku približne rovnakú stratu ako škody zapríčinené obchodnou vojnou medzi USA a Čínou.
Neistotu ako dôsledok politického napätia zdôraznil aj bývalý ekonóm JP Morgan Anthony Chan:
„Myslím, že je príliš skoro na to, aby sme mohli tvrdiť, že táto správa významne zmení trhy, ale je určite niečím, čo trhy šokuje, pretože vieme, že tie nemajú rady neistotu, a súčasná situácia predstavuje úplne nový rad neistôt.”
Irán v konflikte znamená rastúcu cenu ropy
Druhým významným dopadom na svetovú ekonomiku je možný nárast cien ropy. Mnohí analytici sa domnievajú, že otvorená vojna medzi Iránom a USA je skôr nepravdepodobná. Podľa nich je realistickejšie, že konflikt bude prebiehať vo forme jednotlivých skutkov a protiopatrení – metódou „oko za oko, zub za zub”.
V tomto scenári sa v rámci protiopatrení môže Irán pokúsiť uzavrieť ropnú cestu vedúcu cez Hormuzský prieliv. Ide o kľúčovú cestu pre viac než pätinu celosvetovej spotreby ropných kvapalín. Irán hrozil prerušením prepravy v oblasti už v minulosti, a to tiež v reakcii na jednanie USA. Akýkoľvek hazard s prerušením ropnej cesty znamená vyššie ceny ropy a problém pre svetovú ekonomiku.
Čo čítať ďalej?
Čína získa technologickú nezávislosť od USA do 7 rokov – a potom USA prevalcuje!