IOTA slávi úspechy u korporacií – Siemens, Innogy a Intel chcú využívať IOTU

BitmarketsKvakomat mobil

IOTA je jedným z najviac rozporuplných projektov. IOTA je postavená na inom princípe než klasické blockchainy. Sieť IOTY je totiž tzv. DAG, čo je skratka pre Directed Acyclic Graph. Aj napriek tomu, že je IOTA stále centralizovanou technológiou, tak mnoho gigantov technologického sveta patentujú nové produkty, ktoré priamo využívajú IOTU. 

Profesionálna analýza – 20.01.20 Update altcoinov – XEM, ETC, LINK

Korporácie zbožňujú IOTU

IOTA mala aj v hlbokom bear market-e dobré výsledky. A rok 2019 to tiež potvrdil. Za rok 2019 bolo na území Európskej únie 44 patentov, ktoré odkazujú na spojenie s technológiou IOTA. Väčšina týchto patentov bola vytvorená veľkými korporáciami.

V počte patentov založených na technológii Tangle (Sieť IOTY) vzišla z dielne Innogy SE. Spoločnosť Innogy je jedným z najväčších energetických podnikov v Európe. Innogy má na svojom konte 25 patentov odkazujúcich na technológiu IOTY. Hneď za Innogy je gigant v oblasti elektroniky Siemens AG, ten si dal patentovať hneď 12 vynálezov. Ďalej tu figuruje RWE AG, energetická spoločnosť, ktorá chce využívať Tangle a tiež Intel, ktorá má 6 patentov.

Intel a IOTA je zaujímavé spojenie. Môže sa špekulovať o tom, že prepojenie Intelu a IOTY bude mať ešte jednu úroveň, ktorou sú trinárne procesory Jinn. Zakladatelia projektu totiž IOTU tvorili priamo na mieru procesorom Jinn. Túto iniciatívu spoločne začali David Sonstebo a Sergej Ivancheglo známy tiež ako C_f_b.

Siemens chce využiť IOTU v prihlasovacích systémoch

Posledný patent od spoločnosti Siemens má konkrétne využitie v terajšej architektúre internetu. Podľa Siemensu je terajší systém prihlasovania na konkrétne weby nebezpečný. Má totiž slabinu, ktorou sú brute force útoky. To znamená, že hacker skúša jeden útok za druhým a v podstate háda obrovské množstvo pravdepodobných hesiel.

Tomu by sa podľa Siemens dalo predísť tým, že prihlasovací proces bude prepojený s Tanglom. Každý pokus o prihlásenie by stál miniatúrnu čiastku peňazí. Po prihlásení by bola táto čiastka opäť refundovaná na účet prihláseného a vďaka tomu by sa predišlo masívnym útokom, pretože by prakticky boli veľmi drahé.

IOTA sa chystá na decentralizáciu

IOTA má jednu kľúčovú slabinu. Terajšia sieť sa totiž spolieha na software menom koordinátor. Ten v podstate funguje ako maják, na ktorý sa odkazujú jednotlivé uzly v sieti. Koordinátor je momentálne prevádzkovaný Nadáciou IOTA, a teda je terajšia sieť centralizovaná.

Nadácia IOTA len nedávno vydala updatovaný plán na decentralizáciu siete, ktorý je známy ako Coordicide. To fakticky znamená „smrť koordinátora”. Plán decentralizácie stojí na piatich základných stavebných blokoch.

V prvom rade je to identita uzlov, ktoré tak získajú možnosť budovať si reputáciu. V sieti tak bude vidno, keď narazíte na hráča, ktorý chce Tangle poškodiť. Ďalším je auto-peering, ktorý umožní jednoduché vytvorenie uzlu a jeho automatické pripojenie k sieti. Následne je tu ochrana proti spamu, ktorá zaistí, že brute force útok na sieť nebude možný.

Kľúčovým aspektom je Shimmer, čo je modul na hľadanie konsenzu v sieti. Vďaka nemu by mali byť transakcie prakticky okamžité. A v neposlednom rade je to Tip Selection, čo je optimalizácia metódy výberu transakcií k overeniu. K tomu, aby ste mohli pridať transakciu na Tangle, musíte najprv overiť dve predchádzajúce transakcie.

Čo čítať ďalej?

Nový Ethereum 2.0 testnet má úspech! – pritiahol už 22 000 validátorov

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Anycoin pc bannerAnycoin mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.