IOTA chce konkurovať Ethereu – Predstavuje alfa-verziu smart platformy

Kategorie: Novinky
IOTA-global

IOTA je niečo, ako IBM na trhu s kryptomenami. Šedá eminencia, ktorá prišla v roku 2017 s revolučnou technológiou. Gigant, ktorý ešte spí. Cena tokenu MIOTA od uvedenia na burzy stúpla “iba” o 100%, čo sa čoskoro môže zmeniť. Pre platformu je totiž rok 2021 veľmi dôležitý. Konečne sa totiž dočkáme odstránenia centrálnej autority IOTA Tangle siete, čím celý systém začne fungovať v plne decentralizovanom móde.

To nás čaká až o niekoľko mesiacov, no už teraz je dostupná alfa verzia technológie, ktorá na IOTU prinesie podporu smart kontraktov. Alfa verzia je stabilná a IOTA Foundation verí, že vývojárov priláka a začnú na nej kompilovať a testovať smart kontrakty.

IOTA v roku 2021

IOTA v roku 2021

IOTA je tak ďalší z množstva blockchainových projektov, ktoré chcú konkurovať Ethereu a pritiahnuť si kúsok z obrovského DeFi sektoru na tejto platforme.

Aj najväčší súčasný konkurent Etherea – projekt Cardano – chystá podporu smart-kontraktov. Včera prešiel dôležitým Mary updatom.

Viac detailov o IOTA smart kontraktoch

IOTA smart kontrakty sú založené na Rust a WabAssembly frameworku, podobne, ako je to pri kryptomenách Polkadot, či Near Protokol. Práca s nimi a celé vývojové prostredie by teda pre developerov nemalo byť ničím novým.

Celková architektúra je tiež podobná, ako pri ďalších shardovacích projektoch. Chainy so smart kontraktmi budú fungovať na druhej vrstve a validované budú hlavnou Tangle sieťou. Nebude nutné, aby všetky uzly validovali všetky smart kontrakty. Tvorcovia jednotlivých sidechainov si budú môcť zvoliť spôsob validovania, čo umožní plne decentralizované sidechainy pre (napríklad) DeFi projekty, ale aj kontrolované sidechainy vhodné pre firemné využitie.

Vzhľadom na použitú technológiu vytváranie projektov na IOTA platforme nebude o kopírovaní zdrojového kódu fungujúcich projektov bežiacich na Ethereu. Drvivá väčšina z nich totiž nie je kompatibilná s WebAssembly systémom. Aspoň zo začiatku teda bude tvorba decentralizovaných aplikácií vyžadovať aj isté programovacie schopnosti.

Chcete nakupovať IOTU a ďalšie smart coiny? V tom prípade by ste si mali nájsť overenú a bezpečnú burzu, ktorá vás neokradne na skrytých poplatkoch. My odporúčame Binance. Vytvorte si účet cez >>>tento odkaz<<< a získate doživotnú zľavu 5% na obchodné poplatky.

Kedy sa môžeme tešiť na smart-kontrakty na IOTA platforme?

Ako sme spomínali na začiatku článku, IOTA sa tento rok chystá na odstránenie koordinátora. Táto udalosť je známa, ako Coordicide (Coordinator Suicide). Uvedenie podpory smart-kontraktov bude integrálnou súčasťou tohto prechodu.

Ak všetko pôjde dobre, DeFi sa na IOTE dočkáme už tento rok! Bližšie informácie nájdete v našom článku o Coordicide:

IOTA Chrysalis update ponúka 50x rýchlosť! Odstránenie koordinátora už v roku 2021