Investícia desaťročia: Tento sektor najbližšie roky exploduje

  • Spoločnosti ako Nvidia, AMD, Intel alebo Broadcom zaznamenajú obrovský vzostup
  • Odvetvie čipov umelej inteligencie (AI) najbližšie roky vytvorí výrazný nárast
Novinky Umelá inteligencia zažije obrovskú explóziu
Umelá inteligencia zažije obrovskú explóziu. Zdroj: shutterstock.com/Hryshchyshen Serhii/Gorodenkoff
Catslap PC banerBitmarkets

Odvetvie čipov umelej inteligencie (AI) zrejme najbližšie roky zaznamená výrazný nárast trhovej kapitalizácie. Očakáva sa, že trh by mohol prekonať za 4 roky až 400 miliárd dolárov, uvádza správa Finbold. Umelá inteligencia údajne nevytvorí len mierny rast, ale pôjde o explóziu celého odvetvia, ktoré sa teší čoraz väčšiemu záujmu.

AI spoločnosti výrazne rastú

Ak sa prognóza rastu trhu s AI čipmi naplní, spoločnosti ako Nvidia, AMD, Intel alebo Broadcom zaznamenajú obrovský vzostup. Predovšetkým spoločnosť Nvidia vytvorila jeden z najväčších rastov trhovej kapitalizácie v roku 2023 a ide o najvýkonnejšiu spoločnosť v rámci indexu S&P 500.

Spoločnosť má podiel až 80 % na trhu s GPU a len 13. novembra predstavila nový čip umelej inteligencie H200. Nvidia je podľa rebríčku CompaniesMarketCap 6. najväčšia firma na svete s trhovou kapitalizáciou 1,19 bilióna dolárov. Akcie spoločnosti dokonca vytvorili cenový nárast 350 % len počas 430 dní.

Akcie Nvidia explodovali

Akcie Nvidia explodovali. Zdroj: TradingView

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Michael Burry otvoril short

Nvidia, ale aj ostatné vyššie spomenuté spoločnosti, sú súčasťou predajných opcií spojených s iShares Semiconductor ETF (SOXX), kde známy investor Michael Burry paradoxne stavil na pád. Ak by sa tento legendárny investor rozhodol neuzavrieť pozíciu a v roku 2028 by trh s AI čipmi stúpol na 1 bilión dolárov, zaznamenal by značné straty. Otázkou ale zostáva, či Burry nenašiel opäť ďalšiu investíciu, ktorú iní nevidia, presne ako na začiatku finančnej krízy v roku 2008.

Umelá inteligencia nie sú iba čipy

Ak hovoríme o náraste trhu s AI čipmi, tak k tomuto trendu sa môžu pridať aj firmy pôsobiace v oblasti umelej inteligencie, ale nemusia v zásade čipy vyrábať. Hovoríme o firmách ako C3.ai, Splunk, Amazon, Microsoft alebo Synopsys. Navyše, najbližšie roky budeme svedkami rozširovania AI aj do oblastí ako je zdravotníctvo alebo automobilový priemysel.

Asi najväčší nárast dopytu po umelej inteligencii sme mohli vidieť pri zverejnení chatbotov ako napríklad ChatGPT. Táto oblasť má však omnoho hlbšie využitie a posledné roky napreduje míľovými krokmi. Sektor umelej inteligencie sa môže stať investíciou desaťročia, no každý príchod novej technológie je spojený s cenovými bublinami, ktoré nevieme kedy spľasnú. Príkladom je Nvidia, ktorá narástla raketovým tempom, no dlhodobo to nie je udržateľné.

Mohlo by ťa zaujímať: Celosvetovo známa spoločnosť investorom vyrazila dych. Jej zisk prekonal očakávania

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.