Inflácia vs. trh práce. Začala tikať časovaná bomba?

Ekonomika Inflácia verzus trh práce
Inflácia verzus trh práce. Zdroj: shutterstock.com/Fer Gregory/CHUAN CHUAN
BitmarketsKvakomat mobil

Podľa aktuálnych údajov z Úradu pre štatistiku práce Spojených štátov (Bureau of Labor Statistics) bol rast nových pracovných miest v USA v mesiaci júl mierne slabší, než sa pôvodne predpokladalo. Vývoj na trhu práce je mimoriadne dôležitým faktorom, ktorý ovplyvní ďalšiu politiku Americkej centrálnej banky (FED). Inflácia sa nedostane na svoju cieľovú úroveň ak zostane trh práce silný.

Trh práce v USA oslabuje pomaly

Ekonomika USA vytvorila v júli tohto roka 187 000 nových nepoľnohospodárskych pracovných miest, čo je o niečo menej než pôvodne očakávaných 200 000. Takýto rast nasleduje po upravených číslach z júna, ktoré boli revidované na 185 000 a mája, keď ekonomika vytvorila 281 000 nových pracovných miest.

Vývoj zamestnanosti v USA

Vývoj zamestnanosti v USA. Zdroj: bls.gov

Napriek tomu, že počet nových pracovných miest sa každým mesiacom znižuje, ekonomika USA je aj naďalej v stabilnom stave. Miera nezamestnanosti sa znížila v júli na 3,5 percenta z júnových 3,6 %.

Zaujíma vás svet investovania? Chcete vedieť, ktoré akcie kúpiť a ako si rozdeliť svoje investičné portfólio? Ak neviete, neváhajte a vyberte si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Sila na trhu práce znamená, že inflácia neklesne

Federálny rezervný systém varoval, že silný trh práce môže sťažiť dosiahnutie inflačného cieľa. Existuje reálna obava, že ak trh práce bude pokračovať v raste a spotrebiteľské výdavky zostanú vysoké, inflácia môže zotrvávať na relatívne vysokých úrovniach aj napriek prísnym opatreniam v menovej oblasti.

Centrálna banka sa v súčasnosti usiluje nájsť rovnováhu medzi podporou rastu pracovných miest a zároveň zabezpečením toho, aby inflácia dosiahla svoju cieľovú dvojpercentnú úroveň.

V minulom týždni FED zdvihol úrokové sadzby na najvyššiu úroveň za posledných 22 rokov a to na 5,25 %. Inflácia dosiahla v júni hladinu 3 %.

„Americký bankový systém je zdravý a odolný. Prísnejšie úverové podmienky pre domácnosti a podniky budú mať pravdepodobne negatívny vplyv na ekonomickú aktivitu, zamestnanosť a infláciu. Rozsah týchto účinkov ale zostáva neistý. Výbor naďalej venuje veľkú pozornosť inflačným rizikám”, uvádza tlačová správa zo zasadnutia Federálneho rezervného systému.

Mzdy v USA rastú

Jedným zo znepokojujúcich ekonomických znakov je silnejší medziročný nárast miezd, ktorý dosiahol 4,4 percenta. Mzdy vzrástli aj medzimesačne o 0,4 percenta. Andrew Patterson, hlavný ekonóm spoločnosti Vanguard, pre Financial Times povedal: „V titulkoch sú náznaky zmiernenia, takže ide o pokrok. Rast miezd však zostáva znepokojujúci, FED s tým nebude spokojný. Verím, že majú ešte veľa práce.”

V posledných týždňoch investori na globálnych trhoch začali veriť tomu, že centrálna banka je na dobrej ceste a podarí sa jej dostať infláciu pod kontrolu bez toho, aby priviedla ekonomiku do ťažkej recesie. Index spotrebiteľských cien v júni klesol viac ako sa očakávalo, zatiaľ čo preferovaný ukazovateľ centrálnej banky, index výdavkov na osobnú spotrebu, klesol na najnižšiu úroveň od marca 2021.

„Myslím si, že trhy boli pri posledných údajoch o inflácii príliš optimistické,” povedal Agron Nicaj, americký ekonóm z MUFG. „Pokiaľ budú spotrebiteľské výdavky vysoké a trh práce bude silný, očakávam, že inflácia zostane vysoká.”

Prečítajte si aj: Americká centrálna banka opäť rozhodovala o úrokových sadzbách. Spúšťa veľké riziko ekonomickej recesie

txbtxb
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.