Inflácia vs. Bitcoin: Matematické modelovanie ochrannej funkcie kryptomien v súčasnej ekonomike

  • Matematické modely ilustrujúce schopnosť Bitcoinu odolávať inflácii v porovnaní s fiat menami.
  • Dáta a simulácie z reálneho sveta podporujúce argumenty v prospech Bitcoinu.
  • Ekonomické dôsledky dlhodobej inflácie a význam uchovania hodnoty v digitálnych aktívach.
Novinky Bitcoin verzus inflácia
Bitcoin verzus inflácia. Zdroj: shutterstock.com/Boliukh Oleksandr
BitmarketsBitmarkets

Matematické modelovanie inflácie a Bitcoinu

Ak chceme analyzovať Bitcoin ako ochranu pred infláciou, je potrebné zvoliť správne kvantitatívne metódy. Medzi najčastejšie používané modely patrí CPI korelácia, regresná analýza a Monte Carlo simulácie, ktoré umožňujú predikovať správanie majetku v rôznych ekonomických scenároch.

  • Index spotrebiteľských cien (CPI) je hlavným ukazovateľom inflácie. Ak by sme modelovali vývoj hodnoty Bitcoinu v čase oproti rastu CPI, zistíme, že Bitcoin má tendenciu dlhodobo rásť rýchlejšie než inflácia v kľúčových ekonomikách. To však platí najmä v dlhšom horizonte – v krátkodobom období môže byť volatilita Bitcoinu vyššia než samotný inflačný tlak.
Rast peňažnej zásoby verzus Bitcoin

Rast peňažnej zásoby verzus Bitcoin. Zdroj: bitcoincounterflow.com

Kúpiť Bitcoin

  • Regresná analýza zase skúma, či existuje štatisticky významná väzba medzi výškou inflácie a dopytom po Bitcoine. Niektoré štúdie ukázali, že počas inflačných šokov (napr. po vypuknutí vojny na Ukrajine alebo počas pandémie) stúpal záujem o Bitcoin ako o formu digitálneho zlata.
  • Monte Carlo simulácie dokážu ešte presnejšie ukázať možné výstupy pri rôznych trajektóriách inflácie a ponuky fiat meny. V prípade Bitcoinu je výhoda zrejmá – jeho obmedzená ponuka znamená, že v čase rastúceho množstva fiat peňazí jeho relatívna vzácnosť zvyšuje hodnotu.
Bitcoin je vždy víťaz

Simulácia mnohých scenárov s rôznou mierou inflácie jasne ukazuje, že Bitcoin prekonáva tradičné fiat meny vo väčšine prípadov, najmä pri strednej až vysokej inflácii. Pri extrémnej volatilite Bitcoinu však môžu byť výsledky odlišné a pre bežného investora môže byť dôležité aj časovanie vstupu do trhu.

SpäťStrana 2/5Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.