Oči investorov tento týždeň upriamili svoj pohľad na dve najdôležitejšie ekonomické udalosti, ktoré určujú smer vývoja na trhu. V utorok boli v Spojených štátoch vyhlásené výsledky CPI, čiže dáta o inflácií za mesiac máj. V zapätí na to, hneď v stredu, prebehlo plánované stretnutie Rady guvernérov Federálneho rezervného systému (FED). Počas tohto mítingu členovia Rady rozhodli o ďalšom postupe v boji s infláciou a teda o ďalšom vývoji úrokových sadzieb.
Inflácia sa ochladila na dvojročné minimum tesne pred stretnutím predstaviteľov FED
Index spotrebiteľských cien v USA sa v mesiaci máj dostal na úroveň 4 %. Zaznamenal tým výrazný pokles v porovnaní s aprílovými 4,9 percentami. Americká ekonomika sa tak po ťažkom boji dopracovala na najnižšiu mieru inflácie za posledné dva roky.
K priaznivým výsledkom výrazne prispel medzimesačný pokles cien energií o 3,6 %, no ceny potravín aj naďalej rastú, aj keď už miernejším tempom a to o 0,2 % za posledný mesiac.
Po vyhlásení výsledkov CPI trhy reagovali len miernym rastom, aj napriek ohlásenému FOMC mítingu, kde bolo plánovaným predmetom stretnutia rozhodnutie o úrokových sadzbách. Avšak odborníci aj investori s najväčšou pravdepodobnosťou očakávali, že FED zmierni svoju reštriktívnu menovú politiku a po takmer rok trvajúcom období kontinuálneho navyšovania sadzieb ponechá úroky nezmenené.
FED zmierňuje tlak na trhy, keďže inflácia výrazne poklesla
Po dvojdňovom zasadnutí Rady guvernérov Federálneho rezervného systému, ktoré sa konalo 13.-14. júna, padlo rozhodnutie, na ktoré trhy už dlho čakali. Úroky zostanú nezmenené.
Zažili sme najprudší nárast úrokových sadzieb za posledných 40 rokov, najvyššie navýšenie sadzieb za posledných 16 rokov, nepretržité navyšovanie sadzieb v priebehu posledných 11 mesiacov. V súčasnosti je týmto bolestivým rekordom koniec. FED rozhodol, že pre tentokrát, úrokové sadzby zostanú nezmenené.
”Udržanie rovnakého cieľového rozpätia na tomto stretnutí umožňuje výboru posúdiť dodatočné informácie a ich dôsledky pre menovú politiku,” uvádza správa z FOMC.
Na tlačovej konferencií po zasadnutí federálnej banky, predseda FEDu Jerome Powell povedal, že v súčasnosti už je potrebné posúdiť účinky navýšenia úrokových sadzieb. Trh na vyššie úrokové sadzby reaguje s oneskorením a tak si centrálni bankári vytvorili priestor, ktorý im umožní preskúmať aké následky má 5 percentné navýšenie sadzieb na ekonomiku.
„Zvýšili sme našu menovú úrokovú sadzbu o päť percentuálnych bodov a pokračovali sme v znižovaní držby cenných papierov rýchlym tempom. Pokryli sme široké územie a plné účinky nášho sprísnenia ešte nie je možné pocítiť.”
O tom, akým smerom sa bude menová politika federálnej banky ďalej uberať, jej členovia zatiaľ nerozhodli. Je možné, že v tomto roku ešte pristúpia aj k ďalšiemu navýšeniu úrokov, no pre tentokrát trhy dostali možnosť sa nadýchnuť.
Prečítaj si aj: Slovensko je na chvoste Európy. Stavebná produkcia prudko klesla