Indonézia zakáže Bitcoin, chce vlastnú národnú kryptomenu

Novinky Miliardár Mark Cuban: „Regulácie na kryptomeny sa môžu stať nočnou morou pre Bitcoin!
Miliardár Mark Cuban: „Regulácie na kryptomeny sa môžu stať nočnou morou pre Bitcoin!" Zdroj: shutterstock.com/WitOlszewski
Coinfactory PC banerBitmarkets

Štátna indonézska banka, Bank Indonesia (BI) je známa svojím agresívnym postojom voči kryptomenám, ako je Bitcoin, a zvažuje, že ich úplne zakáže. Bank Indonesia však teraz plánuje vydať svoju vlastnú kryptomenu, ktorá by sa mala stať konkurenciou pre existujúce kriptomeny na miestnom a medzinárodnom trhu.

Článok je preložený z českého originálu na kryptomagazin.cz, autor: Denisa Falta.

Podľa miestnych správ plánuje BI vydať digitálnu rupiu založenú na Blockchaine, ktorá sa stane alternatívou k už existujúcim kryptomenám.

Výkonná riaditeľka pre platobné systémy Bank Indonesia, Susiato Dewi, uviedla, že indonézska kryptomena by mohla byť použitá ako oficiálny domáci platobný prostriedok a rovnako aj na medzinárodné transakcie:

„Fyzické bankovky, ktoré v súčasnej dobe používame, by mohli byť prevedené na digitálne peniaze. Žiadna krajina však také peniaze ešte nevydala.”

Digitálne rupie

Hodnota digitálnych rupií „bude spojená s nehnuteľnosťami” indonézskej banky a bude určená na základe národného výmenného kurzu a úrovne inflácie. Susiato Dewi taktiež poznamenala, že digitálna rupia by mohla byť otestovaná už v roku 2018.

Bitcoin v krajine nelegálny

Už predtým indonézska banka varovala občanov, že používanie kryptomien je vysoko rizikové a dokonca môže poškodiť stabilitu finančného systému krajiny. Jej guvernér Agus Wartowardojo uviedol, že používanie Bitcoinu ako platobného a transakčného nástroja porušuje zákon č. 7/2011 o mene, ktorý označuje rupiu ako jediný oficiálny transakčný a platobný nástroj v krajine.

Indonézia sa tak stáva ďalšou krajinou, ktorá sa pokúša prevziať kontrolu nad používaním kryptomien a poskytnúť ako alternatívu vlastnú, štátnu a niečím krytou kryptomenu pod náležitým dohľadom štátnych úradov. Nakoľko bude tento prístup fungovať, sa najskôr ešte len ukáže.

O regulačných snahách v ďalších krajinách sme nedávno taktiež písali. Všetky naše články na túto tému môžete nájsť pod štítkom regulácia.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke, kde nájdete najnovšie správy z kryptosveta.

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Koniec peniazom ležiacim v bankách. Nová stratégia EÚ zmení vaše investovanie

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie