Ilúzia peňazí – Ako je možné, že jej všetci veríme bankám a prečo je to zlé?

2

Peniaze – Všetci ich chceme, všetci ich denne používame, nevieme bez nich žiť. Ideálna droga, na ktorej je doslova závislá celá planéta. Kedysi išlo o skvelý koncept – nájdime niečo, čo bude slúžiť ako nosič hodnoty. A tak dostalo hodnotu zlato, striebro a ďalšie drahé kovy. Potom sme si všimli, že to zlato váži strašne veľa a prevážať väčšie množstvo je relatívne nepraktické.

Vo videu si môžete zapnúť české titulky

Vynaliezaví ľudia teda ponúkli, že vaše zlato za menší poplatok uchovajú v ich super-bezpečnom trezore. Zároveň vám dali papier z ktorého bolo jasné, koľko zlata vám patrí.Obyčajní ľudia si po chvíli začali namiesto zlata vymieňať papieriky. A tak vznikli prvé banky a papierové peniaze.

Čítali ste už? Touto radou od Elona Muska by sa mal riadiť KAŽDÝ majiteľ kryptomien

Bankári zistili, že sa nikdy nestáva, že by si ľudia všetko zlato vybrali naraz, a tak ho začali požičiavať na úrok. A tak vzniklo frakčné bankovníctvo. Bankári vytvárali nové papierové zlato prakticky z ničoho a dúfali, že im to prejde. Neskôr, po prvej svetovej vojne, vlastnili väčšinu zlata na svete Spojené Štáty Americké. Ostala posledná krytá mena – dolár.

Aby finančný systém založený na krytí zlatom fungoval, ostatné krajiny začali namiesto zlata svoje meny kryť dolármi. No, a v roku 1971 prezident USA Richard Nixon zrušil zlatý štandard úplne. Ostali nám iba tie papieriky, ktoré navyše rapídne strácajú hodnotu. Ale my, obyčajní ľudia, sme s nimi spokojní. Sme spokojní s tým, ako nás Centrálne banky okrádajú.

Ako je to sakra možné? Ako sa to všetko stalo? O tom je priložené video (hore) – bohužiaľ, iba v anglickom jazyku.

Ďalšie zaujímavé video

VIDEO – Prečo hyperinflácii predchádza deflácia? – Takto teraz imploduje dolár – v EN

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Tmm

Su tam na vyber titulky (vratane CZ).

Samo

Samko skus si este raz precitat titulok aby to davalo vyznam dik