- Prievidza je jedným z prvých menších miest na Slovensku, ktoré ohlásilo zvyšovanie daní za nehnuteľnosti
- Predpokladá sa, že k tomuto kroku pristúpia viaceré samosprávy, aby dokázali financovať svoje kompetencie
- Občanom miest sa to prejaví vo zvýšených nákladoch
Prievidza je jedným z prvých menších miest na Slovensku, ktoré ohlásilo zvyšovanie daní za nehnuteľnosti. Vychádza to zo situácie, kedy štát svojím rozhodnutím krátil príjmy samospráv a tie reagujú.
V ich kompetencii sú dane z nehnuteľností a tak siahli práve na ne. Občanom miest sa to prejaví vo zvýšených nákladoch. Predpokladá sa, že k tomuto kroku pristúpia viaceré samosprávy, aby dokázali financovať svoje kompetencie.
V Prievidzi stúpnu dane
V známej skladbe od Karpiny sa Prievidza prezentuje ako diera. Je to však samospráva ako každá iná a potrebuje financovať svoje povinnosti ako aj potreby občanov mesta. Na tento účel však po posledných zmenách z úrovne štátu nemá dostatok finančných prostriedkov. Bola tak nútená pristúpiť k zvyšovaniu daní za nehnuteľnosti.
Práve v tomto období sa dajú očakávať podobné správy z iných miest, ktoré tiež zasiahlo krátenie daní. Štát tieto prostriedky využíva na svoje ciele a samosprávy sa musia s nižším príjmom vyrovnať. Jednou z ciest je šetrenie na vlastnej réžii a výdavkoch a druhou je zvyšovanie daní.
šušká sa, ze dan z nehnutelnosti pojde hore buduci rok o 35%.
— Branko Pastorkovie 🇸🇰 🇨🇿 🇪🇺 🇺🇦 🇺🇲 (@MeitPastorek) November 10, 2023
Primárnymi zdrojmi príjmov miest sú okrem dane z nehnuteľností aj daň za psa, daň za užívanie verejného priestranstva, daň za ubytovanie, prípadne dane súvisiace s výhernými či nevýhernými automatmi na jeho území. Tie dokáže samospráva ovplyvniť, čo sa týka výšky. V ostatných oblastiach závisí na rozhodnutí štátu.
V mestách platí, že pri zmene alebo nadobudnutí nehnuteľnosti je potrebné podať priznanie do 31. 1. nasledujúceho roku.
Rozhodnutie je schválené
Začiatkom decembra schválili zvýšenie daní z nehnuteľností na zasadnutí zastupiteľstva poslanci mesta. Pristúpili k zvýšeniu o 30 % v priemere. Samospráva týmto krokom sanuje výpadky a má v pláne zvýšením daní získať dodatočný príjem v projektovanej výške viac ako 1,5 milióna eur.
Z technického pohľadu ide o zmenu v príslušnom všeobecne záväznom nariadení o miestnych daniach. Uvedenú zmenu schválili mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok 11. decembra 2023.
Prinášame vám stručný prehľad o tom, kto a kedy musí podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti a aj kto túto daň musí zaplatiť.https://t.co/aWh9y6hy42
— Aktuality.sk (@Aktualitysk) December 8, 2023
Hovorkyňa mesta Zuzana Krajčiová upokojuje obyvateľov, že sa jedná pri bežných nehnuteľnostiach o pomerne nízke sumy. V prípade trojizbového bytu (rozloha približne 70 štvorcových metrov) ide o navýšenie o sumu 12 eur za rok oproti pôvodnej sadzbe. V prípade domov ide pri priemernej nehnuteľnosti (dom so zastavanou plochou 120 metrov štvorcových) o navýšenie sumy o 20 eur.
Radnica zároveň upozorňuje, že má v pláne ponechať sociálne benefity v systéme daní z nehnuteľností. Predovšetkým sa to týka oslobodenia od dane v prípade rodinných domov a bytov, ktoré slúžia na trvalé bývanie fyzickým osobám nad 70 rokov a fyzickým osobám v hmotnej núdzi.
Krajské mestá
Krajské mestá už ohlásili zvyšovanie daní s predstihom. Mali problém s nízkymi príjmami a následným zostavovaním rozpočtov. Samosprávy si musia plniť svoje povinnosti, ktoré im vyplývajú zo zákona.
Z pohľadu občanov teda neostáva nič iné, len čakať, či aj to ich mesto alebo obec pristúpi k takýmto opatreniam. Na jednej strane všetci očakávame kvalitné služby od samospráv týkajúce sa parkovania, kvalitných ciest a pod. Tieto kompetencie je však potrebné financovať.
Ak štát uberie z rozpočtu samosprávam, tie sú nútené sa obrátiť na svojich občanov, a to napríklad formou zvyšovania daní. Zvýšené náklady na nehnuteľnosti súvisia so zmenami na realitnom trhu.
Mohlo by Vás zaujať: Slováci si za cestovanie priplatia. Poplatok za vydanie cestovného pasu rapídne porastie