Realitná kríza sa šíri zo západu a zasiahla už aj Českú republiku

Ekonomika Česká republika má vážny problém
Česká republika má vážny problém. Zdroj: shutterstock.com/creator12/Natanael Ginting/Alexandros Michailidis
BitmarketsBitmarkets

Za posledný rok prudko narástli náklady na splácanie hypoték, ktoré zapríčinili výrazný pokles dopytu po vlastnom bývaní. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré výrazne zhoršujú krízu vo výstavbe domov a bytov. Tento trend už zaznamenala aj Česká republika, kde čoraz viac ľudí upúšťa od nápadu postaviť si vlastný dom, uvádza denník Pravda.

Česká republika čelí poklesu dopytu po výstavbe domov až o jednu tretinu

Okrem drahých hypoték na výstavbu nehnuteľností vplýva aj výrazné zdraženie stavebného materiálu, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a rastúci počet nedokončených stavieb. Výsledkom je, že v minulom roku sa začalo stavať za prvé tri kvartály až 16 000 domov, zatiaľ čo v tomto roku je to už len 11 000. Túto situáciu môže zlepšiť pokles úrokových sadzieb, ktorý ale tak skoro nepríde.

Expanziu výstavby nezastavila ani pandémia koronavírusu a k ochladeniu došlo až minulý rok. Naopak rastie záujem o lacnejšie varianty domov, akými sú modulárne drevostavby alebo kontajnerové domy. Šetriť sa začalo aj na rozlohe pozemkov, ktoré sú taktiež príliš drahé. K miernemu zlepšeniu môže dôjsť až v druhom polroku 2024. Záujem o stavbu vlastných domov totiž stále je, lenže dočasne je to pre ľudí príliš drahé.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nemecko má rovnaký problém

Ochladenie realitného trhu sa v Európe šíri zo západu. Podobný trend zaznamenalo aj Nemecko. Tam počet objednávok klesá už 20 mesiacov po sebe a až 22 % firiem potvrdilo, že mnohé z nich sa rušia. Podľa európskej federácie stavebného priemyslu je až 81 % nemeckých spoločností ohrozených rastúcimi cenami materiálov a energií.

Nemecké pozemky určené na výstavbu dokonca narástli od roku 2010 až o 160 %. Stav trhu s realitami v Nemecku je ovplyvnený presne rovnakými faktormi ako v Českej republike. Ide predovšetkým o nákladnú prepravu, drahé hypotéky, vysoké úrokové sadzby, nedostatok pracovnej sily a drahý stavebný materiál.

Výrazné oživenie tak skoro nepríde

Vysoké úrokové sadzby spôsobujú predraženie hypoték, čo následne zapríčiňuje pokles dopytu po výstavbe vlastného domu alebo kúpy bytu. To znamená, že ceny nehnuteľností by mali klesať. V skutočnosti už ceny klesajú viac ako rok a pol, no tempo sa výrazne spomalilo. Pokles cien nehnuteľností nenastal v takej sile, aby dokázal plne kompenzovať nárast nákladov na splácanie hypotéky. 

Očakáva sa, že vysoké úrokové sadzby budú realitou ešte dva roky. Avšak je vysoko nepravdepodobné, že najbližšie roky budú ceny nehnuteľností pokračovať vo výraznom cenovom poklese. Už v súčasnosti vidíme, že zlacňovanie je len mierne. Preto oživenie trhu s realitami môže trvať dlhšie než sme si pôvodne mysleli.

Mohlo by ťa zaujímať: Klesnú alebo stúpnu? Vieme, ako sa vyvinú ceny nehnuteľností v roku 2024

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.