Hrozí druhá studená vojna, varuje Medzinárodný menový fond

  • Zástupkyňa riaditeľa MMF varuje, že môže vypuknúť druhá studená vojna
  • Od roku 2008 ale tempo globalizácie opäť stagnuje
Novinky Svetu hrozí druhá studená vojna
Svetu hrozí druhá studená vojna. Zdroj: shutterstock.com/Legendary4/Chepizhko
Kvakomat PC bannerCatslap ICO mobil baner

Zástupkyňa generálneho riaditeľa Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinath varovala, že môže vypuknúť druhá studená vojna. Namiesto USA a bývalého Sovietskeho zväzu stoja v súčasnosti proti sebe USA a Čína. Dokonca podľa zástupkyne sa už táto vojna začala a stojíme „v bode obratu”.

Hrozí druhá studená vojna

Na rozdiel od prvej vojny je v súčasnosti stupeň ekonomickej závislosti krajín omnoho vyšší. Pomer globálneho obchodu k hrubému domácemu produktu je až 60 % oproti 24 % počas prvej studenej vojny. Gita uviedla, že druhá studená vojna nemusí v zásade spôsobiť vzájomnú ekonomickú deštrukciu. Mohla by ale zasiahnuť zisky v otvorenom obchode. Tu vidí priestor pre politiku, kde jednotlivé vlády musia obhajovať multilaterálny obchodný systém.

Zástupkyňa riaditeľa MMF poznamenala, že neexistujú žiadne známky ústupu globalizácie a že tento proces nezastaví ani druhá studená vojna. Na druhej strane sa začína objavovať geoekonomická fragmentácia. Okrem zníženia ziskov z globálneho obchodu by tento negatívny scenár priniesol aj značné navýšenie nákladov. Už samotná polarizácia na východ a západ spôsobuje obrovské straty na oboch stranách. Víťazom tak nie je nikto.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Je globalizácia ohrozená?

Na grafe nižšie môžeme vidieť, že nie je to prvýkrát, čo sa globalizácia dostala do ohrozenia. Počas 18. a 19. storočia od francúzskej revolúcie došlo k explózii medzinárodného obchodu. To ale zastavila svetová vojna a nasledovali ekonomické ťažkosti. Po druhej svetovej vojne vznikol bipolárny svet USA a ZSSR. V tomto období síce rástla globalizácia, no stupňovala sa aj fragmentácia.

Globalizácia opäť stagnuje

Globalizácia opäť stagnuje. Zdroj: MMF

S koncom prvej studenej vojny došlo k prudkému zvýšeniu obchodu aj medzi súperiacimi blokmi. Od roku 2008 ale tempo globalizácie opäť stagnuje. Navyše za posledných 5 rokov sa ohrozenie voľného toku kapitálu a tovaru zintenzívnilo. Rastú totiž geopolitické riziká a situáciu ešte viac zhoršili vojnové konflikty.

BRICS a G7 ako dva novodobé protipóly?

Novodobú fragmentáciu a rozdelenie na dva bloky môžeme vidieť v snahe o dedolarizáciu ázijských krajín. Po tom, čo USA na Rusko uvalilo po vypuknutí vojny na Ukrajine sankcie, závislosť od dolára sa stala akýmsi strašiakom pre menšie ekonomiky na východe. Následne sa skupina BRICS rozrástla o ďalších 6 členov.

Podobné varovanie priniesol nedávno aj známy autor bestselleru „Bohatý otec, chudobný otec” Robert Kiyosaki. Verí, že Biely dom, ministerstvo financií USA a Americká centrálna banka (FED) sú hlavné dôvody, prečo hrozí v Spojených štátoch kríza. Pred recesiou varoval aj generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon. Dokonca upozorňoval pred najnebezpečnejšími časmi, aké svet zažil za posledné desaťročia.

Mohlo by ťa zaujímať: Putin tvrdí, že finančný systém západných krajín je zastaralý

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.