Greenpeace brojí proti schválenému spotovému ETF: Bitcoin vraj nie je „zelený”

  • Najväčšia ekologická organizácia sveta Greenpeace sa postavila proti schválenému spotovému ETF na Bitcoin.
  • Problémom je systém Proof of work.
  • Ten však zabezpečuje bitcoinový blockchain a je základ jeho bezpečnosti.
Bitcoin Greenpeace kritizuje Bitcoin za konsenzus Proof of work
Greenpeace kritizuje Bitcoin za konsenzus Proof of work. Zdroj: shutterstock.com/downzi
Okazio PCBitmarkets

Najväčšia ekologická organizácia sveta Greenpeace sa postavila proti schválenému spotovému ETF na Bitcoin. Dôvody sú jednoznačne ekologické a tvrdí, že je to veľká „strata pre klímu a spoločnosť”. Deje sa to aj napriek tomu, že Bitcoin sa preukázateľne stáva čoraz ekologickejší. Problémom je systém Proof of work, ktorý však zabezpečuje bitcoinový blockchain a je základ jeho bezpečnosti. 

Proof of work

Systém sa dá vysvetliť tým, že bitcoinová sieť je zabezpečená takým spôsobom, že ťažiari musia vynaložiť určité množstvo práce – energie – na to, aby overili transakcie.

Minere (zariadenia na ťažbu) jednotlivých spoločností alebo individuálnych účastníkov trhu spracúvajú veľmi komplikované matematické výpočty a tým vlastne získavajú svoje oprávnenie byť v sieti a transakcie overovať.

Na to je potrebné veľké množstvo energie, čo je dôležitá súčasť konceptu Bitcoinu. Vynaložená energia je bariérou pre to, aby bol systém narušený jednotlivcom či skupinou, ktorá by chcela ovládnuť overovanie transakcií. Bez tohto systému by bolo možné sieť narušiť a Bitcoin vlastne zničiť.

Množstvo energie, ktoré sa týmto spôsobom spotrebúva, je však kameňom úrazu pri kritike ekológov. To je presne bod, do ktorého smeruje kritika Greenpeace. Energiu spotrebovanú na ťažbu Bitcoinu považuje za zbytočnú a týmto spôsobom spochybňuje užitočnosť celého systému.

Na kryptomenovom trhu sú aj iné koncepty overovania, ktoré majú omnoho nižšiu energetickú náročnosť, jedinečnosť Bitcoinu však spočíva práve v originálnej kombinácii vlastností a zabezpečenia.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kritika Greenpeace

Organizácia Greenpeace, ktorá odhaľuje globálne environmentálne problémy, odmietla schválenie nedávnej skupiny spotových bitcoinových ETF produktov americkou komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC).

Rolf Skar, ktorý je výraznou postavou hnutia a riaditeľ národných kampaní Greenpeace USA, tento krok kritizuje. Uvádza, že schválenie spotovej formy ETF uľahčilo obchodovanie s Bitcoinom, aktívom, ktoré považujú za problém v oblasti znečisťovania ovzdušia a produkcie CO2.

Riaditeľ dodáva, že energia, ktorá je použitá na splnenie úloh spojených s konsenzom Proof of work, je prevažne generovaná fosílnymi palivami. Práve to podľa Skara vedie k vyšším emisiám uhlíka a spotrebe vody.

Podľa jeho názoru je schválenie spotového Bitcoin ETF zo strany SEC výhrou predovšetkým pre manažérov veľkých spoločností na Wall Street, ale stratou pre klímu a spoločnosť.

Greenpeace prestalo už v roku 2021 prijímať dary v Bitcoinoch, a to práve kvôli ich dopadu na životné prostredie. Zároveň prichádza aj s produktívnou kritikou smerujúcej k zmene kódu Bitcoinu. Podľa názoru Greenpeace by zmena mala zahŕňať odlišný prístup ku konsenzuálneho mechanizmu Bitcoinu.

Inak povedané, kráľ kryptomien by podľa názoru Greenpeace mal prejsť z konsenzu Proof of work na Proof of stake.

Týmto spôsobom by sa podľa názorov ekológov znížilo množstvo energie potrebnej na prevádzku a zabezpečenie siete. To môžeme považovať za fakt. Problémom tejto myšlienky je však predovšetkým to, že by sa tým znížila bezpečnosť siete a úplne spochybnila bazálna idea Bitcoinu spočívajúca v decentralizácii a slobode.

Ako príklad takéhoto prístupu môžeme uviesť predpokladaný vývoj, kedy by si podiel na obchodovaní so spotovým ETF rozdelilo niekoľko najväčších správcovských spoločností sveta a tie by mali byť vlastne garantom správnosti transakcií. To by vyplývalo z prechodu na iný konsenzus. Samotná predstava toho je pre kryptokomunitu neprijateľná.

Záverom len jedna otázka: ako by sa takýto systém líšil od centralizovaného bankového systému, ktorého znehodnocovanie úspor ľudí a závislosť od záujmov elít je živnou pôdou pre vznik decentralizovanej a slobodnej meny Bitcoin?

Mohlo by vás zaujať: Poznáme dôvod, prečo Bitcoin nedávno klesol o 13 %

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.