Greenpeace nebude prijímať dary v BTC, kvôli vysokej spotrebe energie na ťažbu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Organizácia Greenpeace už naďalej nie je schopná prijímať dary v podobe Bitcoinov. Reaguje tak na problémy spojené s klimatickou krízou. Rokovanie OSN COP26 prinieslo tento rok mnoho zaujímavých poznatkov v oblasti riešenia klimatických zmien, ktoré uverejnil denník Financial Times.

Dary v Bitcoinoch sú už minulosťou

V správe sa uvádza, že organizácie a skupiny, ktoré tvrdo bojujú za riešenia v oblasti klímy, si čoraz viac uvedomujú problémy spojené s „Proof-of-Work”. Najznámejšia eko organizácia Greenpeace vytvorila v roku 2014 zariadenie, ktoré slúžilo ako nástroj na prijímanie darov v BTC. Tomu je však koniec. Odpovede, ktoré boli poskytnuté novinárom však naznačujú, že zariadenie bolo využívané iba veľmi sporadicky.

„Keď sme začali evidovať množstvo energie potrebnej na prevádzku Bitcoinu, už sme nemohli ďalej pokračovať.”

Ako už bolo viac krát spomenuté energetická problematika sa dostala do povedomia širšej verejnosti najmä po vyjadreniach šéfa Tesly Elona Muska. Ten pred nedávnom oznámil, že spoločnosť Tesla už naďalej nebude prijímať BTC ako formu platidla za elektromobily. Tento počin však nemôžeme považovať za zásadný pri vplyve na vývoj Bitcoinu.

Môže vás zaujímať: Spôsobil Elon Musk pád Bitcoinu? Tesla pozastavuje možnosť platby v BTC!

Spoločnosť sa už dlhšie obáva vysokej spotreby tejto kryptomeny a preto sa čoraz viac objavujú názory, že je potrebné urobiť rázny krok.

Opatrenia, ktoré zaviedla Európska únia, zahŕňajú najmä snahu o presun kapitálu do aktív s udržateľným rozvojom. Svetové vlády sa snažia vyhnúť rôznym negatívnym ekonomickým a klimatickým vplyvom. Naopak najväčší správcovia aktív majú tendenciu tlačiť eko agendu do popredia, aby maximalizovali svoje zisky.

Náročná a neekologická ťažba

Vo svete financií sa čoraz viac objavujú správy, ktoré považujú kryptomeny „Proof-of-work” za „špinavý biznis”. Pred nedávnom bol uverejnený prehľad finančnej stability Európskej centrálnej banky. Za spomenutie stojí najmä správa o uhlíkovej stope krypto aktív. Len pre porovnanie talianska centrálna banka, disponujúca systémom okamžitého zúčtovania platieb (TIPS), uviedla, že prvý systém mal už v roku 2019 40 000 krát menšiu uhlíkovú stopu ako Bitcoin.

Ťažba kryptomien prostredníctvom vodnej energie a iných prírodných zdrojov nemusí mať výrazný negatívny vplyv na klimatické riziká. V tomto sa zhodujú niektorí analytici. Viac ako 70% ťažby BTC sa využíva prostredníctvom ekologickej energie. Napriek tomu sú však obnoviteľné zdroje pri ťažbe Bitcoinov pod úrovňou 40%.

Dokým sa nestane toto, Bitcoin bude ďalej klesať

Najčítanejšie články

1

Slovenské banky zatvárajú pobočky. V tomto meste nezostane už ani jedna

2

Vodiči, pozor. Pokuty za nedodržanie tejto povinnosti poriadne narastú

3

Sociálna poisťovňa začína vyplácať nový príspevok. Prilepší si táto skupina Slovákov

4

Veľký reťazec ruší 73 pobočiek a vyhlásil konkurz

5

Najväčšie slovenské kníhkupectvo sa topí v takmer dvojmiliónovej strate

PR články

Zarábaj s platformou Millionero s najúspešnejšími. Predstavujeme službu Copytrading

Marek Jendrál | 23. februára 2024

Copytrading je skvelá možnosť, ako si pasívne nechať zhodnocovať svoj kapitál, a zároveň pre skúsených obchodníkov príležitosť, ako speňažiť svoje know how i nadobudnuté skúsenosti.

Predstavujeme copytrading na platforme Millionero pre začiatočníka

Dobrý investičný plán vám môže zmeniť život. Tu je návod od A po Z na jeho vytvorenie

Henrieta Balázsová | 14. februára 2024 Horúca novinka

Žijeme vo svete, kde sú možnosti nekonečné, no predsa sa zdá, že cesta k finančnej nezávislosti je pre mnohých zahalená tajomstvom. Kľúčom k jeho odhaleniu je dobre zostavený investičný plán.

Dobrý investičný plán je základom úspechu
Horúca novinka