Bitcoinu sa naďalej nedarí dostať nad hladinu 44 000 USD, čím sa nám potvrdzuje pokračovanie konsolidácie. V hre je aj scenár pokračovania poklesu. Čo by sa mohlo stať v prípade globálneho konfliktu a na ktorých hladinách má Bitcoin dôležité psychologické nákupne zóny? O tomto všetkom si povieme v dnešnom článku.
Vojna na Ukrajine
Dôležitá téza aktuálneho konfliktu na Ukrajine je, že nemá nejaký výrazný dosah na cenový vývoj Bitcoinu. Ide o lokálny konflikt dvoch štátov a nie celého sveta. Takže je v súčasnosti málo pravdepodobné, že cena bude výrazne klesať. Naopak, uvalené (vzájomné) sankcie medzi Ruskom a celým svetom môžu spôsobiť lokálne recesie v niektorých sektoroch a donútiť investorov pristúpiť aj k alternatívnym spôsobom investovania. V najčastejšom prípade je to zlato alebo nehnuteľnosti, ktoré si držia reálnu uchopiteľnú hodnotu. Oproti akciovému trhu si zatiaľ Bitcoin vedie veľmi dobre a od 24. 02. 2022 je v miernom zisku.
Aktuálne dva najhoršie fundamenty, ktoré môžu veľmi negatívne zasiahnuť Bitcoin, je vypuknutie globálneho konfliktu, čomu dávajú niektorí experti 2-percentnú pravdepodobnosť, resp. regulačný zákaz vo všetkých vyspelých štátoch. V Číne minuloročný zákaz spôsobil približne 25-percentný pokles. Trh s kryptomenami sa stále považuje za veľmi nevyspytateľný. Ak by sa jeden z týchto scenárov naplnil, aký najhorší pokles nás čaká?
Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Absolútny kolaps, alebo iba lokálny pokles?
Bitcoin v minulosti zažil recesiu v roku 2020, ale aj vojny v Afganistane a Sýrii. Ani jeden z týchto faktorov nezastavil dlhodobý cenový rast. Dokonca počas roka 2014 ani najväčší kryptomenový hack, počas ktorého prišlo 90 % aktívnych obchodníkov po celom svete o celý svoj kapitál ohrozil cenu Bitcoinu iba krátkodobo. Vtedy sa cena zastavila na poklese -80 %. Podobný prepad zaznamenal Bitcoin aj v roku 2012 a po tretíkrát aj v roku 2018. Pod 90 % z historického maxima zatiaľ Bitcoin nikdy nespadol! Táto téza je dokázaná na vyše 10-ročnej minulosti. Pokiaľ by sa rovnaký 80-percentný pokles znovu zopakoval, dôležitý level pre Bitcoin je úroveň 15 000 dolárov.
Upozornenie: Treba si uvedomiť, že obchodovanie na burze je nevyspytateľné a nikdy nevieme, akým smerom sa bude cena uberať. Historické dáta nám môžu pomôcť pochopiť, aký cenový vývoj potenciálne očakávať a vieme sa podľa toho pripraviť na rôzne scenáre. Nikto ale negarantuje, že cena nemôže spadnúť aj nižšie. Cieľom tohto článku nie je čitateľom ukázať cenovú analýzu, ale pomôcť pochopiť, ako sa v minulosti Bitcoin správal a čo od neho môžeme očakávať napríklad počas globálnej vojny.
Prečítaj si aj: Bitcoin analýza – cena vymazala celý predošlý rast, býčie objemy sú na ústupe