Globálne trhy nezastaviteľne rastú. Sú ceny v bubline?

  • Posledný polrok rastú svetové aktíva a trhy rekordným tempom.
  • Riziko korekcie narastá, no zároveň ekonomika úspešne odoláva tlakom.
  • Ekonómovia očakávajú novú etapu ekonomického rastu.
Ekonomika Globálne trhy sú na pokraji bubliny
Globálne trhy sú na pokraji bubliny. Zdroj: shutterstock.com/Stuart Monk/yingko/Jes2u.photo
Okazio PCBitmarkets

Globálne trhy rastú od začiatku roka 2023, no v posledných mesiacoch sa tempo vzostupu výrazne zrýchlilo. Z dlhodobého hľadiska je takýto rast neudržateľný, a preto riziko korekcie hrozí čoraz viac. Nárast cien aktív na jednej strane podnietila vysoká inflácia, no na druhej strane rastie aj dopyt.

Globálne trhy stúpajú príliš rýchlo

Vysoké tempo zhodnocovania globálnych aktív sme mohli zaznamenať od októbra 2023. Najznámejší akciový index S&P 500 za toto obdobie stúpol o 26 %, Nasdaq dokonca až o 29 %. Prekvapením je určite zlato, ktoré dokázalo držať krok s akciovým trhom a jeho cena narástla o 28 % len za pol roka.

V tieni určite neostali ani kryptomeny na čele s Bitcoinom, ktorý stúpol od októbra 2023 o vyše 150 %. Otázkou je, či sa globálne trhy nachádzajú v cenovej bubline, ktorá napokon spľasne. Bez ohľadu na odpoveď by investori mali zbystriť pozornosť, pretože po prudkom raste väčšinou prichádza aj rýchly prepad.

Zhodnotenie Bitcoinu

Zhodnotenie Bitcoinu. Zdroj: TradingView

Akciové trhy ženú dopredu technologické spoločnosti a trh umelej inteligencie. Vďaka tomu spoločnosti ako Nvidia zaznamenali exponenciálny rast pripomínajúci kryptomenový trh. A to všetko sa deje počas obdobia vysokých úrokových sadzieb. Takže globálna ekonomika pomerne úspešne odoláva nepriaznivým makroekonomickým tlakom.

Sú trhy podľa vás v bubline?

Z toho vyplýva, že obavy z bubliny ustupujú. Dokonca mnohí ekonómovia veria, že nás čaká nová etapa ekonomického rastu. Avšak, to všetko sú predpovede, ktoré nevieme potvrdiť a ani vyvrátiť. Preto by sa mal každý investor spoliehať predovšetkým na svoje vlastné rozhodnutia.

Čo je to trhová bublina?

Trhová bublina nastáva vtedy, keď sa trhu zmocnili špekulanti a cena aktíva výrazne prevyšuje jeho fundamentálnu alebo vnútornú hodnotu. Väčšinou sa vyznačuje prehnanými nákupmi bez ohľadu na cenu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Sú trhy v bubline dlhodobo?

Keďže ceny aktív prudko stúpli, otázkou je, či je čas vyberať zisky. Odpoveď musí nájsť každý sám, pretože je vysoko individuálna. Každý musí vedieť, na ako dlho chce investovať a akú triedu aktív drží iba krátkodobo. Ak napríklad pravidelne nakupujete akcie po malých sumách a budete tak robiť aj ďalších 10 rokov, nemá význam špekulovať nad polročnými ziskami.

Zhodnotenie akcií

Zhodnotenie akcií. Zdroj: TradingView

Na druhej strane, ak držíte špekulatívne aktívum ako napríklad Bitcoin, určite môžete menšie percento ziskov realizovať. Napríklad aj Bitcoin by mal z dlhodobého hľadiska rásť, no korekcie sú omnoho prudšie v porovnaní s akciami.

Akciový trh je dlhodobo nadhodnotený. Dá sa teda povedať, že akcie sú v bubline väčšinu svojho času. Ak po nich ale existuje dopyt, nemusí to znamenať prasknutie a prepad o extrémne hodnoty.

Mohlo by vás zaujímať: Na Wall Street padajú rekordy. Akcie majú za sebou najziskovejší kvartál za 5 rokov

Kvakomat PC bannerFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.