Ceny potravín začali výraznejšie klesať po celom svete. Spotrebitelia však tento stav zatiaľ nijako vážnejšie nepocítili. Zmena by nemala nastať ani počas najbližších mesiacov.
V júni sme boli v globálnom meradle svedkami už tretieho po sebe idúceho mesiaca, keď sa rast cien potravín zmiernil. Aj napriek tomu hlásia ľudia nespokojnosť. Na cenách v supermarketoch sa to nepodpísalo a predpokladá sa, že sa tak nestane ani v najbližšom období.
Ceny potravín klesajú
Podľa najnovšieho indexu cien potravín dosiahli veľkoobchodné ceny prepad o 2,3 % v porovnaní s májovými číslami. Tento index sa zameriava na najobchodovanejšie potravinové komodity sveta, ako napríklad obilniny, oleje, mäso či cukor. Začiatkom roka ceny reagovali najmä na vojenský konflikt na Ukrajine. Od tohto momentu však prešlo už pár mesiacov a ceny obilnín a olejov pomaly klesajú na svoje predošlé hodnoty. Stále sú však až o 23 % vyššie ako pred rokom.
Prečítaj si tiež: Makro guru Lyn Alden: „Najhoršie výpredaje a likvidácie Bitcoinu sú už pravdepodobne za nami”
Vojna a jej dôsledky
Ceny potravín boli a stále sú silno ovplyvňované vojnou na Ukrajine, globálnym dopytom a zvyšujúcimi sa nákladmi na produkciu či distribúciu. Počas predošlého mesiaca bol zaznamenaný pokles cien obilnín o 4,5 %. Okrem toho klesli aj ceny cukru. Opačný efekt nastal v prípade cien mäsa a mliečnych produktov.
Aj keď Rusko a Ukrajina spolu predstavujú iba 2 % svetového obchodu, ide o dodávateľov kľúčových potravín, ako obilie či olej. Najhoršie na tom je, že sa pokles cien objaví v obchodoch až s približne šesť mesačným oneskorením.
Svetová obchodná organizácia prednedávnom zverejnila nie príliš pozitívnu predpoveď. Potravinová kríza bola odštartovaná vojnou na Ukrajine a môže trvať celé roky, kým sa ju podarí stabilizovať.
Čítaj ďalej: Zastavenie plynu hrozí aj Francúzom, pripravujú sa na najhoršie