Finančná správa radí Slovákom, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam

  • Pri daňovom nedoplatku je nevyhnutné spolupracovať s finančnou správou.
  • Daňovník môže požiadať o odklad platenia dane, prípadne o splátkový kalendár.
Novinky Pri daňovom nedoplatku je potrebné komunikovať s daňovým úradom
Pri daňovom nedoplatku je potrebné komunikovať s daňovým úradom. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov
Wallstreetpepe PC banerAnycoin mobil banner

Občania či podnikatelia sa môžu dostať do situácie, že nedokážu zaplatiť daň v lehote splatnosti a vznikne im daňový nedoplatok. V takomto prípade je dôležité komunikovať s daňovým úradom, pričom daňovníci môžu využiť viaceré zákonné možnosti, ako túto situáciu riešiť. Poukázal na to vedúci komunikačného oddelenia finančnej správy (FS) Radoslav Kozák.

V prvom rade by mal daňovník komunikovať so svojím daňovým úradom, v ideálnom prípade už v momente, keď sa jeho finančná situácia zhoršila a vie, že nebude schopný daň zaplatiť v lehote splatnosti, prípadne v stanovenej výške. V takom prípade môže požiadať o odklad platenia dane, resp. o zaplatenie tejto dane v splátkach.

Ak správca dane tejto žiadosti vyhovie, sumu nezaplatenej dane nezačne vymáhať v daňovom exekučnom konaní. V prípade včasného podania žiadosti a vydania rozhodnutia ešte pred splatnosťou dane nebude musieť daňový subjekt platiť úrok z omeškania. Všetky podmienky k odkladom a splátkam sú zverejnené na portáli finančnej správy.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dlžníkom hrozí daňová exekúcia

Pri zanedbaní daňových povinností musia daňovníci počítať s daňovou exekúciou, vrátane jej výkonu priamo v teréne, kedy dochádza k odobratiu finančnej hotovosti. „Finančná správa na plnenie zákonom danej povinnosti vymáhať daňové nedoplatky aktívne využíva aj tento spôsob daňovej exekúcie, a to vopred neohlásenou návštevou daňového exekútora na prevádzke, v byte, či dome daňového dlžníka,” priblížil Kozák.

Finančná správa začala od septembra 2016 organizovať aj pravidelné celoslovenské akcie výkonu daňovej exekúcie v teréne. Od spustenia takéhoto spôsobu získania dlžnej sumy daňoví exekútori počas 29 akcií navštívili 3 693 dlžníkov a odobrali viac ako 2,6 milióna eur v hotovosti. Dodatočné úhrady predstavovali 2,4 milióna eur.

Finančná správa pri takýchto terénnych akciách nesleduje prioritne okamžitý fiškálny výnos, ale najmä ich efekt z hľadiska prevencie a zmeny správania daňových dlžníkov. Tento spôsob výkonu daňovej exekúcie sa osvedčil a má preukázateľný vplyv na zlepšenie platobnej morálky daňových dlžníkov.

Tento nástroj využíva FS najmä v prípadoch, keď je zrejmé, že daňovník dlhuje na daniach aj napriek tomu, že jeho majetkové pomery a forma podnikania nasvedčujú, že svoje podlžnosti je schopný, ale nie ochotný dobrovoľne uhradiť. Daňoví exekútori môžu okrem peňazí v hotovosti odobrať aj iné veci, pri ktorých nedochádza k ich predaju, napríklad stravné lístky, vkladné knižky, či listinné cenné papiere ako zmenka a šek.

Prečítajte si aj: Na Slovensko mieri ďalšia banka. Prináša unikátnu ponuku

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil