[Financie] Svetový dlh dosiahol šokujúcu úroveň – koľko? To radšej ani nechcite vedieť!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tieto čísla vás ohromia. V minulom diele Financií som vám sľúbil, že sa nabudúce pozrieme tiež na dlhy ďalších štátov. Napriek tomu, že ČR aj SR patria v rámci EÚ k tým menej zadlženým, dosahujú naše štátne dlhy astronomickú výšku. Vo svete je to však ešte horšie. V zbesilom uptrende je napríklad štátny dlh USA. Celkový svetový dlh tiež trhá rekordy. V tomto článku si zhrnieme niekoľko veľmi alarmujúcich čísiel.

ČR a SR

Ako ste sa už dozvedeli v minulom diele, celkový štátny dlh Českej republiky a Slovenska dohromady činí cca 109 miliárd EUR (cca 124 mld. USD). Zatiaľ čo Česi mali minulý rok mierne prebytkový rozpočet, Slováci v dobe ekonomickej expanzie navýšili štátny dlh približne o 3 %. A ako si v tomto článku ukážeme, nie sú zďaleka sami, kto generoval ďalší nárast dlhu v dobe, kedy by si štáty, domácnosti aj firmy mali tvoriť rezervy na horšie časy.

USA

Krajina slobody a neobmedzených možností? Možno, ale tiež krajina potenciálnej dlhovej katastrofy. Celkový štátny dlh Spojených štátov amerických totiž nedávno po prvýkrát presiahol rekordných 22 biliónov dolárov. Kongresový rozpočtový úrad (CBO) uvádza, že očakáva zvýšenie dlhu vo výške aspoň o 1 bilión dolárov každý rok medzi rokmi 2022 až 2029.

Schodok za rok 2019 sa pritom odhaduje na 897 mld. dolárov. To znamená, že ak sa zadlžovanie bude držať odhadov, v roku 2030 bude štátny dlh Spojených štátov činiť asi 33 bil. USD. Ten pritom už teraz dosahuje výšku bezmála 70 % HDP.

Historické dáta poukazujú na hrozivý nárast za posledné 3 desaťročia. V roku 1989 činil štátny dlh USA 3,1 bilióna dolárov, v roku 1999 5,6 bilióna dolárov a v roku 2009 11,9 bilióna dolárov. Tento fenomén je tu teda pomerne novým javom a jeho dôsledky si zatiaľ zrejme nevieme predstaviť.

Svet

Len málo krajín má na svetovú ekonomiku porovnateľný vplyv s USA. V nasledujúcej časti si však predsa len prejdeme dlhy niekoľkých ďalších krajín.

Poslednou dobou sa často hovorí o zadlžení Číny. Štátny dlh Číny vyrástol do výšky 9 bil. dolárov a aktuálne činí viac než 59 % HDP.

Japonsko je skutočným “expertom” na zadlženosť. Štátny dlh Japonska totiž činí neskutočných 257 % HDP (11 bil. dolárov).

India, hneď po Číne druhá najľudnatejšia krajina sveta, vykazuje štátny dlh vo výške takmer 2,8 bil. dolárov, čo však zodpovedá plným 88 % HDP.

Rusko je o poznanie opatrnejšie a so svojimi 17 % HDP patrí medzi najmenej zadlžené krajiny. Ich štátny dlh činí 0,29 bil. dolárov.

Štátny dlh Nemecka dosiahol 60 % HDP, vyčíslené v dolároch ide o 2,31 bilióna USD.

Spojené kráľovstvo vykazuje štátny dlh takmer 3,5 bil. dolárov, čo zodpovedá 96 % HDP.

Grécko, ktoré iba nedávno opustilo záchranný program, má štátny dlh vo výške asi 438 miliárd dolárov, čo však zodpovedá asi 197 % HDP.

…a mohli by sme pokračovať ďalej.

Celkový svetový dlh

Vo výpočte zadlženosti jednotlivých štátov by sme mohli pokračovať. Avšak nasledujúce číslo vám lepšie objasní vážnosť celej situácie. Svetový dlh je v skutočnosti ešte vyšší, než by sa mohlo zdať. Radšej ani nechcite vedieť, koľko činí svetový dlh, keď k štátnym dlhom pripočítame aj tie súkromné – to číslo je totiž doslova alarmujúce.

Nebudeme vás ďalej napínať, celkový svetový dlh nedávno presiahol 318 % svetového HDP a týči sa do výšky rekordných 244 biliónov dolárov. Medzinárodný menový fond (MMF) nedávno informoval, že svetový dlh teraz dosiahol priemernú úroveň 86 000 dolárov na osobu, teda cca 76 000 EUR.

Záver

K tomu nie je čo dodať. Na každého človeka na celom svete pripadá dlh vo výške 76 tisíc eur. Svetový dlh je taký vysoký, že to odporuje zdravému rozumu. Jednoducho nie je možné to všetko splatiť. A nielen to, niektorí ekonómovia dokonca pochybujú o tom, že je vôbec možné rast svetového dlhu zastaviť, nieto ešte znížiť, alebo dokonca vyrovnať. Táto časovaná bomba musí byť deaktivovaná skôr, než dôjde ku katastrofe, aká tu ešte nebola. Ako ale túto hádanku vyriešiť?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Zdroje:
http://www.usdebtclock.org/
https://www.bloomberg.com/
https://www.foxnews.com/

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.