Premýšľate o spôsoboch, ako diverzifikovať svoje portfólio? Fyzické investičné zlato je ideálnou možnosťou, pretože vaše portfólio doplní o niečo reálne, čoho sa môžete dotknúť. Zlato je navyše v porovnaní s kryptomenami omnoho menej rizikové a pritom stále ponúka pomerne zaujímavé zhodnotenie, ak s predajom dostatočne dlho počkáte. Predovšetkým, rýdze zlato umožní hodlerom vhodne diverzifikovať svoje portfólio. V tomto článku sa dozviete všetko potrebné.
Zlatá horúčka stúpa
Ľudstvo je týmto krásnym ušľachtilým kovom fascinované po celé tisícročia. Ženy aj muži si ho často vyberajú do šperkov a ozdôb. Národné banky po celom svete ho používajú pre svoje rezervy. Ľudia si kupujú zlato pre jeho estetické vlastnosti, úžitkovú hodnotu (vynikajúca vodivosť, nekorozívnosť – inertnosť) a vzácnosť. Jeho cena dlhodobo stúpa, na rozdiel od nekrytých mien, ktoré neustále oslabuje inflácia. Celkové svetové zásoby zlata vraj predstavujú kocku s rozmermi asi 20 x 20 x 20 metrov.
Zlato, alebo AU (aurum), sa ťaží z hlbín zeme. Dávni dobrodruhovia sa púšťali na riskantné cesty za zlatom vo vidine veľkého bohatstva. Pre neústupnosť, s akou boli zlatokopi schopní prehajdákať celý svoj majetok za náklady, vybavenie, cestovné výdaje a pod. a hromadne sa presunúť na miesta ťažby, sa uchytil termín zlatá horúčka. Postihnutá osoba stráca súdnosť a neprestáva hľadať. Iba niektorým sa to podarilo a naozaj zbohatli. Nájsť zlatý nuget muselo byť naozaj niečo úžasné, nemyslíte?
Ekológia ťažby zlata
Dnes je už ťažba zlata veľmi neekologickou záležitosťou. Tie lepšie náleziská sú už zrejme vyťažené. Aby sme vyťažili aj tie posledné rozptýlené mikro-kúsky, je potrebné horninu rozomlieť a zaliať veľkým množstvom chémie. V minulosti sa dokonca používal postup, pri ktorom dochádzalo k odparovaniu jedovatej ortuti do atmosféry. K tomu dnes už údajne nedochádza, ale napriek tomu si ťažiari ekológiou príliš hlavu nelámu. Ale buďme k sebe úprimní, kto z nás by sa na ich mieste zachoval inak?
Aktuálna cena zlata
V dobe písania tohto článku sa jeho najbežnejšia jednotka, trójska unca (oz), obchoduje za niečo cez 1200 dolárov. Maximum zlato dosiahlo koncom roku 2011, kedy sa jeho cena vyšplhala až na 1800 USD za uncu.
Zlato sa považuje za akýsi bezpečný prístav, kam väčšina investorov uteká v dobách krízy či hyperinflácie a pod. Preto osobne považujem za dobrý nápad presunúť časť svojho bohatstva do zlata tesne pred očakávaným príchodom ekonomickej krízy, pretože následne sa jeho cena zvýši, zatiaľ čo akcie a nehnuteľnosti pôjdu dole.
Ako nakúpiť fyzické zlato
Zaobstarať si investičný majetok je veľmi jednoduché. Môžete využiť napríklad niektorý z mnohých e-shopov, ktoré investičné zlato ponúkajú. Niektoré prijímajú tiež platbu Bitcoinom. Na výber máte rôzne veľkosti a prevedenia, od drobných zliatkov a mincí, až po skutočné tehličky s hmotnosťou 100 g alebo 1 kg.
Najbežnejšou jednotkou je však trójska unca, čo je približne 31,1 gramu. Na rozdiel od striebra, zlato spravidla nie je zaťažené DPH (o výnimkách viac nižšie), avšak aj tu treba počítať s nákladmi na výrobu zliatkov a maržami ich výrobcov. Preto je cena fyzického zlata o niečo vyššia než aktuálny kurz a neoplatí sa kupovať tie najmenšie kúsky, kde je pomer medzi nákladmi na výrobu a cenou kovu nevýhodný.
Nie je minca ako medaila
Ak sa rozhodnete pre investičný zliatok, tak nie je čo riešiť. Jednoducho si zvolíte veľkosť a vyberiete dôveryhodného predajcu. Zliatky bývajú zatavené v originálnom obale, čo drobným investorom uľahčuje následný predaj niekomu inému.
O niečo zložitejší je výber mince či medaile, kde existuje veľmi veľké množstvo vzorov a tiež tri základné druhy prevedenia:
Pamätné mince
- Vydáva ich štát a majú nominálnu hodnotu (tá je však príliš nízka a neoplatí sa ich za ňu zamieňať),
- majú obmedzený počet kusov (vďaka tomu ich trhová hodnota časom stúpa),
- sú oslobodené od DPH.
Investičné mince
- Vydávajú ich svetoznáme mincovne,
- nemajú obmedzený náklad (trhová hodnota sa mení podľa aktuálneho kurzu zlata),
- sú oslobodené od DPH.
Investičné medaily
- Vydávajú ich súkromné osoby a firmy,
- každá medaila musí byť označená puncom,
- majú obmedzený počet kusov (obvykle sa vydávajú v ešte nižšom náklade než pamätné mince).
- Pozor! Nie sú oslobodené od DPH.
Záver
Investícia do fyzického zlata je veľmi zaujímavou alternatívou pre každého kryptoinvestora, ktorý chce diverzifikovať svoje portfólio. Či už zvolíte zliatok, mincu alebo medailu, ide o dlhodobú investíciu. Ľudia sú zlatom uchvátení už od nepamäti a okrem šperkov, zubov, pozláteného skla či elektronických obvodov nám ešte pomerne nedávno slúžilo ako platidlo.
Za digitálne zlato je niekedy označovaný Bitcoin, pre niektoré svoje vlastnosti, ktoré sa zlatu podobajú, alebo ho dokonca aj prekonávajú – ťažiteľnosť, vzácnosť, dokonalá deliteľnosť a vďaka miniatúrnej veľkosti nosiča privátnych kľúčov tiež jednoduchá uskladniteľnosť.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.
Zdroje:
https://www.kurzy.cz
https://www.zlate-mince.cz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlato
http://www.zlatyportal.cz
https://tradingeconomics.com