„Fejkové” oblečenie pripravilo o prácu takmer dve tisícky Slovákov

  • Odevný priemysel na Slovensku zaznamenal viac než 100-miliónovu stratu kvôli falošnému tovaru.
  • V Európskej únií stratilo zamestnanie 160 000 ľudí v dôsledku falšovania oblečenia.
  • Falzifikáty tovarov spôsubujú vážne morálne aj hospodárske straty.
Novinky Falošný tovar pripravil o prácu množstvo ľudí
Falošný tovar pripravil o prácu množstvo ľudí. Zdroj: shutterstock.com/StreetVJ
Solaxy PC bannerOkazio mobil

Slovensko zaznamenalo ročnú stratu 7,7 % zisku z predaja odevov, celkovo za 107 miliónov eur. Ušlý zisk mal za následok stratu zamestnania pre približne 1934 Slovákov počas rokov 2018 až 2021. Informovala o tom Jana Záchenská z Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR s odkazom na štúdiu Úradu EÚ pre duševné vlastníctvo zverejnenú v januári 2024 pod názvom Hospodársky vplyv falšovania v odevnom, kozmetickom a hračkárskom priemysle v EÚ.

Záchenská priblížila, že hračkársky priemysel na Slovensku zaznamenal ušlý zisk 11,4 %, čo predstavovalo stratu až 8 miliónov eur. V prípade kozmetických výrobkov možno hovoriť o 39-miliónovej strate (strata zisku 6,7 %) a úbytku pracovných miest pre 201 osôb na Slovensku.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Falzifikáty spôsobujú miliardové straty

Odhaduje sa podľa štúdie, že odevný priemysel v rozmedzí rokov 2018 až 2021 prišiel v EÚ ročne o príjmy vo výške takmer 12 miliárd eur, čo predstavuje 5,2 % ušlého zisku z predaja odevov v EÚ. V dôsledku ušlého zisku z dôvodu falšovania stratilo prácu v odevnom priemysle 160 000 osôb, pričom najviac postihnutými trhmi boli Nemecko a Taliansko.

Odhadovaný ročný ušlý zisk z predaja kozmetických prípravkov v dôsledku falšovania v EÚ predstavuje tri miliardy eur. V absolútnych číslach bol najviac postihnutý francúzsky kozmetický priemysel, ktorý zaznamenal ušlý zisk z ročného predaja 800 miliónov eur. Strata pracovných miest v kozmetickom odvetví v EÚ sa odhadla na takmer 32 000 osôb.

Hoci je hračkársky priemysel z uvedených troch analyzovaných odvetví najmenší, trpí najvyšším podielom ušlého zisku v dôsledku falšovania, až 8,7 %, čo zodpovedá výške jednej miliardy eur a zníženiu počtu zamestnancov v tomto odvetví o 3600 osôb. Nemecký hračkársky priemysel absorboval tretinu ušlého zisku v dôsledku prítomnosti falšovaných hračiek v EÚ.

Straty v miliardách eur a tisícoch pracovných miest podľa nej ukazujú, že falšovanie nie je len morálnym, ale aj vážnym hospodárskym problémom. Je dôležité, aby sa členské štáty a EÚ ako celok zamerali na posilnenie opatrení na boj proti falšovaniu a na ochranu duševného vlastníctva, čo môže pomôcť minimalizovať budúce straty a zachovať konkurencieschopnosť týchto odvetví.

Prečítajte si aj: Slovensku hrozia nevídané „rabovačky” obchodov. Môže za to pripravovaná novela zákona

txbtxb