Facebook hrozí, že skončí v Európe, pretože nemôže zneužívať dáta občanov EÚ

Ekonomika Facebook skúma možnú aplikáciu blockchainu.
Facebook skúma možnú aplikáciu blockchainu. Zdroj: shutterstock.com/BluePlanetStudio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V časoch, kedy všetky médiá neustále informujú o pandémii zmutovanej chrípky dôležité správyčasto nedostanú pozornosť, ktorú si zaslúžia. Či už ide o porušenie medzinárodného práva a dohody o Brexite Veľkou Britániou, smrť najvyššej sudkyne a liberálnej ikony Nancy Pelosi alebo dráma, ktorá sa v posledných mesiacoch odohráva medzi internetovými spoločnosťami a EÚ.

Dnes sa pozrieme na to, ako Facebook bojuje proti rozhodnutiu EÚ chrániť informácie o svojich občanoch pred zneužitím.

Viete o tom, že EÚ kompletne zreguluje kryptomeny? A je to dôvod na obavy?

Ochrana súkromia európskych občanov vs. americké spoločnosti

Po opakovaných porušeniach európskych zákonov o ochrane dát a súkromia (GPDR) americkými spoločnosťami EÚ konečne dala stopku presunom informácií o európskych občanoch mimo kontinent. Po zisteniach, že Americká vláda cez technologických gigantov špehovala občanov Európy, protiopatrenia zo strany EÚ sa neustále sprísňujú.

Privacy Shield nefunguje

Legislatíva známa ako Privacy Shield diktuje, ako sa môže zaobchádzať s dátami európskych občanov v a mimo EÚ. Mnoho členov únie si však myslí, že Privacy Shield neposkytuje dostatočnú ochranu.

V minulosti boli minimálne trikrát zistené masívne porušenia európskych zákonov americkými korporáciami. Vždy došlo relatívne rýchlo k dohode medzi oboma stranami a presuny dát mimo Európskej Ekonomickej Zóny pokračovali. V júli tohto roka európsky parlament rozhodol, že Privacy Shield nefunguje a zakázal presun dát o európskych občanoch mimo EÚ.

Ak chcete vedieť, ako a prečo došlo k nedávnemu zákazu prenosu dát mimo EÚ, odporúčame pozrieť si priložené video.

Facebook sa spolieha na presuny dát do zahraničia a po zákaze nebude schopný fungovať vrámci EÚ

Toto rozhodnutie najviac zasiahlo technologických gigantov ako Google, Apple, Microsoft či Facebook. Posledný menovaný má s týmto rozhodnutím najväčší problém a dokonca sa začali šíriť zvesti o konci Facebooku v Európe. Írsky regulátor odporučil, aby tejto spoločnosti nebolo umožnené pokračovať s presunoch dát do USA, vzhľadom na históriu tejto firmy. Facebooku dal čas na vyjadrenie do 30. septembra.

Spoločnosť sa nakoniec rozhodla argumentovať nasledovne:

“Ak sa Facebooku neumožní presúvať dáta mimo EÚ, nie je jasné, ako budú fungovať sociálne siete v Facebook, Instagram a WhatsApp v tejto krajine. Následky budú obrovské a nepríjemné pre Facebook a pre milióny ľudí a firiem v Európe. 25 miliónov firiem v EÚ používajú Facebook.”

Inými slovami, zdalo sa, akoby Facebook hrozil EÚ, že vypne svoje sociálne siete. Hovorca spoločnosti však neskôr upresnil, že nič také sa nedeje. Právne dokumenty poslané írskemu súdu iba upresnili, že Facebook a mnoho ďalších firiem sa spolieha na presuny dát medzi EÚ a USA a tak tvrdý zákaz by mohol spôsobiť neschopnosť fungovať vrámci Európy.

“Nemáme absolútne žiadny záujem odísť z EÚ. Prečo by sme to robili? Avšak v prípade zákazu presunu dát do zahraničia nebudeme (rovnako ako ďalšie firmy) schopní fungovať.”

Záver

EÚ je jednou z mála krajín, ktorá bojuje proti zneužívaniu internetu na špehovanie ľudí a vytvára pravidlá, ktoré musia dodržiavať všetky internetové spoločnosti pôsobiace v Európe. Argumenty Facebooku iba ukazujú, že americkí technologickí giganti zneužívajú dobrú vôľu USA, aby obišli európske pravidlá. Ak sa spoliehajú na presuny dát o nás do zahraničia, tak je to chyba a mali by to napraviť výstavbou nových dátových centier vrámci EÚ a nie vyhovárať sa a hroziť, že vypnú svoje služby.

Nakoniec, ak sa im to nepodarí a budú nútené prestať poskytovať svoje služby vrámci EÚ, podporí to vznik nových, európskych internetových spoločností, ktorých tu máme žalostne málo.