Európska únia už zakazuje niektoré typy umelej inteligencie

  • Európska únia vypracovala Akt o umelej inteligencii.
  • Regulačný rámec určuje pravidlá vývoja, nasadenia a používania umelej inteligencie.
  • Niektoré typy technológie EÚ úplne zakázala.
Novinky EÚ začína regulovať oblasť umelej inteligencie
EÚ začína regulovať oblasť umelej inteligencie. Zdroj: shutterstock.com/RaffMaster
BitmarketsOkazio mobil

Systémy umelej inteligencie (AI) budú podliehať prísnejším požiadavkám, niektoré typy použití AI by mali byť dokonca zakázané. Vyplýva to z politickej dohody štátov Európskej únie (EÚ) na finálnom znení Aktu o umelej inteligencii (AIA). V najbližších mesiacoch sa bude AIA ešte schvaľovať v Rade EÚ a Európskom parlamente. V pondelok o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

„Tento akt vytvorí v EÚ komplexný regulačný rámec vývoja, nasadenia a používania umelej inteligencie. Jeho hlavným cieľom je zabezpečiť, aby AI systémy boli dôveryhodné, etické a v súlade so základnými právami a hodnotami,” uviedlo MIRRI.

AIA stanovuje záväzné pravidlá a požiadavky pre AI systémy, akými sú napríklad vysoko rizikové AI systémy používané v kritických infraštruktúrach, zdravotníctve, doprave a orgánmi činnými v trestnom konaní. Podľa MIRRI tieto druhy AI systémov budú podliehať prísnejším požiadavkám.

„Niektoré typy použití AI, ako napríklad biometrická kategorizácia, vzdialená biometrická identifikácia v reálnom čase, využitie kamerových systémov pri rozširovaní databáz tvárí či rozpoznávanie emócií, budú dokonca úplne zakázané,” priblížil rezort. Zákazy by sa mali týkať aj praktík, ktoré môžu manipulovať s ľuďmi podprahovými technikami alebo zneužívať zraniteľné miesta určitých skupín, napríklad detí, s cieľom poškodiť ich fyzické alebo psychické zdravie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

EÚ sa zamerala aj na ChatGPT

„Okrem toho sa zavádzajú požiadavky na transparentnosť pre generatívne systémy umelej inteligencie, ktoré vytvárajú obsah alebo interagujú s ľuďmi, ako je napríklad ChatGPT. Tieto požiadavky majú zabezpečiť to, aby bolo jasné, že obsah bol vygenerovaný AI, a poskytnúť záruky proti generovaniu nelegálneho obsahu,” vysvetlil štátny tajomník MIRRI Ivan Ivančin.

Schválenie AIA v Európskom parlamente sa podľa MIRRI očakáva ešte pred voľbami do europarlamentu. „Niektoré ustanovenia AIA chrániace pred zakázanými použitiami AI systémov vstúpia pritom do účinnosti už šesť mesiacov od jeho oficiálneho zverejnenia,” uviedlo MIRRI s tým, že ostatné ustanovenia začnú platiť po 12 až 24 mesiacoch od zverejnenia.

Prečítajte si aj: Budeme ovládať veci iba pomocou mysle? Čip implementovali prvýkrát do mozgu človeka

txbKvakomat mobil