Európska únia pod temným mrakom obchodnej vojny – USA uvalí clá na dovoz z EÚ

Kvakomat PC bannerBitmarkets

V mojich analýzach na akcie Boeingu a Airbusu som dosť často riešil problémy, v ktorých sa práve americký výrobca lietadiel Boeing už dlhodobo zmieta. Z toho samozrejme ťažil Airbus a nielenže príjmy rástli, ale aj niektorí zákazníci amerického producenta k Airbusu prechádzali. Zdá sa však, že Boeing teraz vracia úder. Teda, vracia zaň úder americká administratíva, ktorá už veľmi dlhú dobu usilovala o povolenie na uvalenie ciel zo strany Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Povolenie WTO

Američania sa dočkali, pretože Svetová obchodná organizácia (WTO) povolila Spojeným štátom uvaliť clá na tovar a lietadlá z Európskej únie. Učinila tak po tom, čo sa preukázalo, že štáty EÚ nezákonne subvencovali európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Clá budú uvalené na dovoz v hodnote 7,5 miliardy dolárov (7 miliárd eur). Výška colného tarifu na európske lietadlá bude 10 % a 25 % na poľnohospodársky a priemyselný tovar. Z toho teda vyplýva, že európske firmy a poľnohospodári, ktorí majú vysoký odbyt práve na americkom trhu, utrpia najväčšiu ujmu.

Uvalenie ciel

Administratíva Donalda Trumpa už vypracovala aj predbežný zoznam tovaru, na ktorý bude clo uvalené. V zozname tovaru z Európy, ktorý bude čeliť novým dovozným clám Spojených štátov, je napríklad whiskey z Veľkej Británie, taliansky syr, francúzske víno a španielsky olivový olej. Rozhodnutie o uvalení ciel nastalo po tom, čo Svetová obchodná organizácia rozhodla, že Európska únia nedodržala pravidlá na podporu výrobcu lietadiel Airbus.

Clám neunikne ani nemecká káva spolu so strojárenskými výrobkami. Tarify sa dotknú aj britských odevov a vlnených produktov. Termín na uvalenie ciel je 18. októbra a teraz sa vyčkáva na formálny súhlas orgánu WTO pre riešenie týchto sporov. Tarify sa nebudú vzťahovať na letecké diely, čo výrobnej prevádzke lietadiel Airbus v americkej Alabame ušetrí ďalšie náklady.

To, že majú letecké diely túto výnimku, má svoje opodstatnenie. Boeing dosť dielov práve z EÚ kupuje, takže keby sa ich tarify tiež týkali, tak by na tom domáci producent tratil. Potom by zavádzanie ciel úplne stratilo zmysel.

Čo na to akciový trh?

Určite nie je veľkým prekvapením, že európske akciové trhy zareagovali dosť negatívne. Kvôli obavám z obchodnej vojny medzi USA a EÚ oslabili skoro o 3 %. Z toho vyplýva, že európsky akciový trh zažil v tomto momente najhorší obchodný deň v tomto roku. Americký akciový trh zareagoval tiež negatívne, ale už to nebo taký veľký pád. Avšak, zanedbateľný pokles to tiež nebol. Dow Jones oslabil o cca 1,86 %, čo je najväčší pokles za posledných šesť týždňov.

Čo čítať ďalej?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.