- Švajčiarsko je plné dychberúcich jazier, ktoré milujú aj turisti.
- Niektoré z nich však na svojich dnách skrývajú temné tajomstvá.
Mnohé jazerá vo Švajčiarsku sú plné starej munície. V dôsledku toho tamojšie úrady prišli s nápadom vyhlásiť súťaž na zhromaždenie nápadov, ako sa tejto munície zbaviť. Ako uvádza portál CNN, tri najlepšie nápady si rozdelia sumu 50 000 švajčiarskych frankov, čo predstavuje viac ako 52-tisíc eur.
Aj napriek tomu, že nápady, ktoré zvíťazia, nebudú implementované ihneď, mali by byť základom budúceho výskumu riešenia problematiky ponorenej munície.
V jazerách Thun, Brienz a Luzern sa nachádza munícia. Ide o prebytočnú, chybnú alebo zastaranú muníciu, ktorú do týchto jazier ponorili v rokoch 1918 až 1964. Munícia by sa mala nachádzať v hĺbkach od 150 do 200 metrov pod hladinou.
Vo vyhlásení stojí, že s odstraňovaním munície by mohla pomôcť akademická obec, no aj priemysel. Vyberanie munície musí byť bezpečné a ekologické. Odstraňovanie munície z jazier sa riešilo aj v roku 2005. V tom čase sa však ukázalo, že všetky možné riešenia by mohli ohroziť ekosystém jazier.
Nastať však mohli aj iné problémy. Odborníci poukázali napríklad na zlú viditeľnosť, hĺbku vody, prúdy, riziko výbuchov a na veľkosť a hmotnosť munície. Niektoré z nich totiž majú až 50 kilogramov. Problémom je tiež to, že niektoré komponenty sú vyrobené z nemagnetickej medi, mosadze alebo hliníka.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Ľudia s nápadmi sa do tejto súťaže môžu zapojiť do 6. februára 2025. Víťazi budú známi v apríli.
Historická munícia sa vo Švajčiarsku nerieši prvýkrát. Napríklad v roku 2020 sa oznámilo, že musí dôjsť k odstráneniu 3 500 ton výbušnín, ktoré sa nachádzali v sklade. V tomto sklade došlo k výbuchu munície v roku 1947, pričom vybuchnúť malo až 7 000 ton výbušnín. O život pri tejto tragédii prišlo 9 ľudí a výbuch spôsobil aj škody v dedine, kde sa sklad nachádza.