Alarmujúce zistenia. Oblečenie z populárnych e-shopov je plné toxických látok

  • Odborníci na spotrebiteľskú bezpečnosť upozorňujú, že nízke ceny produktov môžu byť dosiahnuté práve na úkor kvality.
  • Problém sa netýka len oblečenia.
  • Kontrolóri analyzovali celkovo 26 kusov detského oblečenia a zistenia sú skutočne znepokojujúce.
Novinky Oblečenie z populárnych e-shopov je plné toxických látok
Oblečenie z populárnych e-shopov je plné toxických látok. Zdroj: Shutterstock.com/Owlie Productions, Cast Of Thousands
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Temu, SHEIN a AliExpress patria v súčasnosti medzi najpopulárnejšie internetové obchody. Aktuálne sa však ocitli pod paľbou kritiky po tom, čo juhokórejské kontrolné úrady odhalili alarmujúce množstvo toxických látok v predávanom detskom oblečení. Výsledky testov vyvolali vážne obavy o bezpečnosť produktov z týchto populárnych čínskych platforiem.

Podľa portálu Business Insider kontrolóri analyzovali celkovo 26 kusov detského oblečenia a zistenia sú skutočne znepokojujúce. V testovaných výrobkoch identifikovali prítomnosť až siedmich druhov nebezpečných látok, medzi ktorými sa nachádzali zdraviu škodlivé ftaláty, olovo a kadmium.

Pozor aj na detské oblečenie

Najzávažnejším prípadom bol detský kabátik, v ktorom množstvo toxických látok prekročilo povolený limit neuveriteľných 622-krát.

„Tieto zistenia sú mimoriadne závažné, najmä keď ide o oblečenie určené pre najzraniteľnejšiu skupinu – naše deti,” uviedol hlavný predstaviteľ kontrolného úradu. „Takéto množstvo toxických látok môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.”

Problém sa netýka len oblečenia. Znepokojujúce výsledky sa objavili aj pri kontrole obuvi. V topánkach predávaných cez platformu SHEIN našli vedci 429-násobok povoleného množstva ftalátov. Tieto chemické látky sa bežne používajú ako zmäkčovadlá v plastoch, no môžu mať negatívny vplyv na hormonálny systém a celkový vývoj detí.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Predajcovia ihneď reagovali

Spoločnosť Temu na situáciu reagovala promptne. Hovorca firmy potvrdil, že z problematických výrobkov, ktoré identifikovali juhokórejské úrady, sa na ich platforme predávali dva kusy. „Okamžite po zistení sme tieto produkty stiahli z predaja, a to ešte predtým, ako sme zaznamenali akékoľvek sťažnosti od zákazníkov,” vysvetlil hovorca Temu.

Podobný postup zvolil aj AliExpress, ktorý taktiež odstránil sporné produkty zo svojej ponuky. Tento incident však vyvoláva širšiu diskusiu o bezpečnosti a kvalite produktov predávaných cez čínske e-commerce platformy.

Odborníci na spotrebiteľskú bezpečnosť upozorňujú, že nízke ceny týchto produktov môžu byť dosiahnuté práve na úkor kvality a bezpečnosti. „Je nevyhnutné, aby spotrebitelia zvážili nielen cenu, ale aj pôvod a bezpečnosť produktov, ktoré kupujú, najmä ak ide o oblečenie pre deti,” zdôrazňujú experti.

Tento prípad podčiarkuje potrebu prísnejšej regulácie a kontroly produktov predávaných cez internetové obchody. Zároveň slúži ako varovanie pre spotrebiteľov, aby boli obozretní pri nákupoch v zahraničných e-shopoch a venovali zvýšenú pozornosť bezpečnosti a kvalite kupovaného tovaru.

Temu sa topí aj v iných problémoch

Čínska nákupná platforma Temu, ktorá si získala popularitu na Slovensku vďaka extrémne nízkym cenám, čelí zvýšenej pozornosti zo strany európskych regulačných orgánov.

Európska komisia (EK) oficiálne požiadala prevádzkovateľa platformy o poskytnutie detailných informácií podľa zákona o digitálnych službách. Dôvodom sú najmä opakujúce sa prípady predaja nelegálneho tovaru cez túto platformu.

Čo všetko spôsobuje problémy?

Komisia požaduje nielen vysvetlenie krokov prijatých proti nelegálnemu tovaru, ale zaujíma sa aj o ochranu spotrebiteľov, verejné zdravie a celkový vplyv na používateľov, uvádza portál oPeniazoch.sk. Špeciálnu pozornosť venuje EK aj systémom odporúčania produktov a ochrane osobných údajov zákazníkov.

Prevádzkovateľ platformy má čas do 21. októbra 2024 na predloženie všetkých požadovaných dokumentov a informácií. V prípade nedostatočnej alebo zavádzajúcej odpovede hrozia Temu finančné sankcie. Po tomto termíne Európska komisia rozhodne o prípadnom začatí formálneho konania.

Odborníci predpokladajú, že sprísnenie regulácie môže výrazne ovplyvniť budúce fungovanie platformy. Implementácia prísnejších kontrolných mechanizmov a dodržiavanie európskych pravidiel pravdepodobne povedie k zvýšeniu prevádzkových nákladov, čo sa môže odraziť aj na cenách ponúkaných produktov.

Temu sa za krátky čas stalo jedným z najrýchlejšie rastúcich online obchodov v Európe, pričom si získalo značnú popularitu aj medzi slovenskými zákazníkmi práve vďaka mimoriadne nízkym cenám širokého sortimentu produktov.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Najväčšia banka na Slovensku výrazne zvyšuje poplatky. Kto nesúhlasí, má šancu od zmluvy odstúpiť

2

Veľká slovenská firma sa potápa. Zhasol už aj posledný plamienok nádeje na jej záchranu

3

Slovenka prišla o celé úspory v banke. Môže za to chyba, ktorú robia mnohí

4

Tisíce Slovákov prídu od januára o 120 eur mesačne. Týka sa to aj vás?

5

Expert varuje pred drastickými zmenami v dôchodkoch. Slováci prídu o desaťtisíce eur

PR články

Očakávaná Santa Claus rast: Využite posledné dni roka na investičnom trhu

Ľuboš Kovár  | 2. decembra 2024

Rok sa blíži ku koncu, čo je ideálna príležitosť pozrieť sa, ako si viedli akciové trhy. Pre investorov bol rok 2024 zatiaľ veľmi úspešný.

Prichádza Santa Claus rast

Najväčšie investičné trendy roku 2024: Zúčastnite sa jedinečnej online konferencie úplne zdarma

Henrieta Balázsová  | 29. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Rok 2024 prináša do sveta investícií nové výzvy a príležitosti.

Online konferencia XTB

Čo ženie ceny kávy, kakaa a zemného plynu nahor? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

Henrieta Balázsová  | 28. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch zažívajú finančné trhy dramatické pohyby, ktoré sa netýkajú len akcií alebo kryptomien, ale aj komodít.

Čo ženie kávy komodít nahor?