Európska komisia varuje: Globálna ekonomika čelí vážnemu riziku

  • Globálna ekonomika čelí vážnemu riziku v podobe geopolitického napätia.
  • Krajiny EÚ musia prijať správne investičné rozhodnutia zamerané na pokles cien energií.
  • Ekonómovia sa tak obávajú, že vzniká bipolárny svet.
Ekonomika Ekonomika čelí geopolitickému napätiu
Ekonomika čelí geopolitickému napätiu. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Holli
BitmarketsOkazio mobil

Geopolitické napätie sa začalo stupňovať pred pár rokmi s príchodom covid pandémie. Utlmenie globálneho obchodu následne vystriedala vojna na Ukrajine, ktorá vážne narušila dodávateľské reťazce. Šéfka Európskej komisie (EK) ale varuje, že z najhoršieho ešte nie sme vonku, uvádzajú Aktuality.

Európska komisia varuje pred ekonomickým a geopolitickým napätím

Krajiny v Európskej únii (EÚ) údajne musia prijať správne investičné rozhodnutia zamerané na pokles cien energií. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová varovala, že svetu hrozí stále vysoké riziko v podobe geopolitického napätia. Spomenula konflikty v Červenom mori a Taiwanskom prielive. Tento stav spôsobuje narušenie dodávateľských reťazcov a nestabilitu na trhoch.

Inflácia ale zasiahla všetky sektory a nie len energie. Vojna na Ukrajine spôsobila, že inflácia prekonala v Európe historické tempo rastu, čo vyvrcholilo v úrokové sadzby na úrovni 4,5 %. Tlak na menovú politiku Európskej centrálnej banky (ECB) tak bude pretrvávať aj v roku 2024.

Rovnako rastie aj medzinárodná konkurencia. Typickým príkladom je trh so zemným plynom. Kým na jednej strane európske krajiny spolu so Slovenskom budujú vlastnú infraštruktúru, na druhej strane Rusko prehlbuje obchod s Čínou. Mnohí ekonómovia sa tak obávajú, že vzniká bipolárny svet na dvoch frontoch.

V druhej polovici roku 2023 sa druhá najväčšia skupina krajín na svete BRICS rozrástla o ďalších 6 členov. Očakáva sa, že do roku 2040 dosiahne BRICS až 45 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP), čo je viac ako dvojnásobok váhy skupiny sedmičky vyspelých ekonomík G7. Táto polarizácia však geopolitickej situácii neprospieva.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Vo svete je až priveľa konfliktov

Vo svete je v súčasnosti priveľa vyostrených konfliktov na to, aby sme ich ignorovali. Aktuálne predstavujú najväčšiu hrozbu nie len z hľadiska geopolitického diania, ale aj ekonomiky samotnej. Konflikty neprospievajú ani jednej zúčastnenej strane a spôsobujú výrazný pokles ekonomickej aktivity. Táto hrozba ostáva najväčším globálnym rizikom aj pre rok 2024.

Pred rovnakou hrozbou upozornil aj Generálny riaditeľ JPMorgan Chase Jamie Dimon. Varoval pred najnebezpečnejšími časmi, aké svet zažil za posledné desaťročia. Súčasné geopolitické napätie údajne ovplyvňuje všetkých na svete a ani najväčšie ekonomiky nemusia odolávať donekonečna. Dimon ďalej vysvetlil, že podobné udalosti boli v minulosti vždy nepredvídateľné a preto nevieme, ako sa vyvinú.

Mohlo by ťa zaujímať: Nemecko uviazlo v recesii. V ohrození je aj Slovensko

txbBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.