Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová sa domnieva, že jej boj proti vysokej inflácii v eurozóne postupuje dobre. Problémom však začína byť chýbajúca dohoda o fiškálnych pravidlách. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so situáciou.
Začiatkom týždňa Lagardová v telefonickom rozhovore s predsedami Európskej komisie, Európskej rady a Euroskupiny povedala, že ekonomika eurozóny bude v najbližších štvrťrokoch čeliť stagnácii a nebezpečenstvu poklesu, hoci riziká pre ceny sú vyváženejšie.
Lagardovej dôvera v pokrok pri boji proti inflácii kontrastuje s jej nedávnymi komentármi, podľa ktorých tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne zostáva „vysoké”. K samotnej ekonomike poznamenala, že zamestnanosť sa drží, no vykazuje známky oslabovania.
Podľa šéfky ECB trhy majú tendenciu okamžite reagovať na rozdielne postoje členov Európskej únie (EÚ), či už v otázke Blízkeho východu, alebo pri iných otázkach.
Európska centrálna banka sa zameriava na deficity jednotlivých krajín
Posťažovala sa, že nedostatok pokroku na rokovaniach o tom, ako zreformovať Pakt stability a rastu do januára, keď sa obnoví toto pravidlo, ktoré obmedzuje rozpočtové deficity na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), je problém. Zvyšuje totiž hrozbu tlaku na menovú politiku, aby urobila viac.
Paschal Donohoe, ktorý vedie Euroskupinu, združenie ministrov financií eurozóny, v tejto súvislosti uviedol, že je možné dosiahnutie dohody v tomto roku, aj keď to bude veľmi ťažké.
Sľúbil pritom, že zvýši tlak na Taliansko, aby ratifikovalo zmluvu o Európskom mechanizme stability. Existuje totiž reálne riziko, že k tomu nedôjde, takže nebude možné použiť tento záchranný nástroj v prípade, že nastane kríza v bankovom sektore niektorej z krajín eurozóny. Donohoe dodal, že o tomto bode sa bude rokovať na samite EÚ tento týždeň.
Predseda Európskej rady Charles Michel tiež poznamenal, že bude veľmi ťažké dosiahnuť kompromis o fiškálnych pravidlách, keďže pozície členských krajín sú rozdielne.
Tieto komentáre poskytujú zásadný pohľad na diskusie len niekoľko dní pred zasadnutím ECB, pričom sa očakáva, že ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni po desiatich zvýšeniach po sebe a pred samitom lídrov EÚ.
Prečítajte si aj: Európska centrálna banka rozhodla: Slováci môžu čoskoro očakávať novú formu hotovosti