Európanov čakajú zmeny: Daňové úrady budú čoskoro vedieť o všetkých vašich kryptomenách

Ekonomika Anonymite kryptomien v Europe je koniec
Anonymite kryptomien v Europe je koniec. Zdroj: shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi/kosice.zoznam.sk
BitmarketsOkazio mobil

To, o čom sa v súvislosti s reguláciou kryptomien v Európskej únii pod názvom MiCA (Markets in Crypto Assets) doteraz len polemizovalo, nadobudne čoskoro platnosť. Ministri financií eurobloku v utorok 17. októbra oficiálne prijali nové pravidlá EÚ, ktoré budú kryptomenovým centralizovaným burzám nariaďovať reportovanie údajov o držbe kryptomien jednotlivcami.

Tieto pravidlá majú pomôcť zefektívniť boj proti daňovým podvodom, proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Nadväzujú na nedávno zavedenú celosvetovo bezprecedentnú reguláciu kryptomien MiCA. Správu priniesol portál Coindesk.

Koniec daňovej anonymity kryptomien v EÚ

Smernica DAC8, navrhnutá ešte v decembri minulého roku, začne podľa pravidiel Európskej únie platiť približne o 20 dní po tom, čo bude zverejnená v Úradnom vestníku EÚ. Jej konečné znenie prináša napokon ešte prísnejší dohľad úradov a z neho vyplývajúce povinnosti kryptobúrz. Reportovať do celoeurópskeho systému budú musieť všetky typy digitálnych aktív, vrátane NFT, stablecoinov aj DeFi aktív. V praxi to znamená, že každá transakcia kryptomien bude zo strany daňových úradov transparentná a dosledovateľná.

Smernica DAC8 v Európskom parlamente ešte v septembri získala masívnu podporu poslancov, kde 535 hlasujúcich bolo za jej implementáciu a len 57 bolo proti. Zatiaľ nie sú známe žiadne konkrétne kroky daňových úradov, ktoré dostanú prístup ku obrovskému množstvu dát na základe ktorých budú vedieť kontrolovať držbu a transakcie s kryptomenami.

Kryptomeny v EÚ dostávajú plnú reguláciu

Kryptomeny v EÚ dostávajú plnú reguláciu. Zdroj: shutterstock.com/leksiv

Slovensko sa teraz môže stať atraktívnym

Zoficiálnenie a zverejňovanie údajov jednotlivcov o držbe a pohyboch kryptomien, bude mať celkom iste zásadný dopad na celý trh digitálnych aktív. Investori, ktorí doteraz preferovali kryptomeny najmä pre ich anonymitu a možnosť beztrestne obchádzať daňovú povinnosť, budú čoskoro nútení hľadať alternatívy. Buď sa budú utiekať ku decentralizovaných financiám, ktoré však taktiež čiastočne spadajú pod oznamovaciu povinnosť kryptobúrz alebo budú hľadať jurisdikcie, v ktorých sa na nich bude vzťahovať najnižšia daňová povinnosť.

Takouto krajinou sa po nedávnom schválení zákona regulujúceho kryptomeny, môže stať aj Slovensko. Ako sme informovali, už od januára 2024 sa na Slovensku zmení daňovo-odvodové zaťaženie kryptomien a výrazne sa tak zatraktívni ich držba a využívanie. Doterajšie nariadenia, ktoré nás stavali do takmer najhoršej pozície medzi všetkými svetovými jurisdikciami, sa teraz menia. Odpadáva povinnosť odviesť zdravotné odvody 14 % plus daň z príjmu 19 % resp. 25 % (v prípade ak držíte kryptomeny viac ako jeden rok). Po novom bude zisk zdanení len 7 % daňou.

Slovensko sa môže stať zaujímavým pre kryptoinvestorov

Slovensko sa môže stať zaujímavým pre kryptoinvestorov. Zdroj: shutterstock.com/Casablanca Stock

V novele zákona sa zavádza takzvaný „časový test” na držbu kryptomien. Znamená to, že investori budú mať možnosť uplatniť si novú sadzbu dane 7 % po dobe držania kryptomien minimálne 1 rok. Navyše, oslobodené od dane budú výmeny jednej kryptomeny za druhú, čo bolo doteraz taktiež predmetom zdanenia. Kompletné zmeny od januára 2024 si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Z uvedeného teda vyplýva, že aktuálne prijímané zmeny na úrovni Európskej únie nemusia poctivých slovenských investorov do kryptomien až tak veľmi trápiť. A môžu sa vďaka našej legislatíve otvoriť i dvere pre príliv ďalších kryptonadšencov z iných krajín Európy.

Čítajte ďalej: Skupina G20 nalieha na okamžitú reguláciu kryptomien

Okazio PCFreedum fighter mobil