EÚ uvalila na Rusko nové sankcie. Týkajú sa kryptomenových spoločností

  • EÚ uviedla, že sa zameria na ruských štátnych príslušníkov a ich vzťah ku kryptomenovým spoločnostiam
  • Európska komisia hovorí o efektívnosti sankcií
  • Vladimir Putin vyhlasuje, že Rusko úspešne sankciám odoláva
Novinky Európska únia uvalila na Rusko nové sankcie
Európska únia uvalila na Rusko nové sankcie. Zdroj: shutterstock.com/Netpixi/Frederic Legrand - COMEO
BitmarketsBitmarkets

V rámci dvanásteho balíka sankcií uvalených na Rusko, Európska únia uviedla, že sa zameria na ruských štátnych príslušníkov a ich vzťah ku kryptomenovým spoločnostiam. Cieľom je bojovať proti obchádzaniu sankcií, uvádza správa News Bitcoin. Táto iniciatíva je výsledkom nového balíka ekonomických a individuálnych sankcií z 18. decembra.

Po novom má EÚ brániť ruským štátnym príslušníkom vlastniť alebo kontrolovať spoločnosti, ktoré poskytujú kryptomenové služby. Európska únia sa tak snaží obmedziť obchádzanie zákazu na poskytovanie služieb súvisiacich s kryptomenami, ktoré boli uložené už skôr.

Európska komisia hovorí o efektívnosti sankcií, Putin o silnej ruskej ekonomike

Európska komisia uviedla, že sankcie uvalené na Rusko dosiahli želaný efekt a splnili svoj účel. Na druhej strane ruský prezident Vladimir Putin verejne vyhlásil, že sankcie nemajú žiaden vplyv a ruskej ekonomike sa výrazne darí a napreduje. Dokonca považuje sankcie za nástroj, ktorým sa západné krajiny sami zničia.

Európska komisia však jasne predstavila hmatateľné dôkazy. Argumentuje masívnym znehodnotením rubľa, zvýšením úrokových sadzieb na 15 % a prísnymi kontrolami kapitálu. V krajine taktiež prudko stúpla zamestnanosť, no iba vďaka povinnej službe v armáde. V iných oblastiach chýba pracovná sila.

V niektorých oblastiach ekonomiky však obchod napreduje čo naznačuje, že Rusko sa snaží obchádzať sankcie. Práve blockchain má v niektorých segmentoch pomôcť kontrolovať dodržiavanie sankcií. Príkladom je zákaz importu diamantov do krajín G7 od 1. januára 2024.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slovensko je od Ruska rovnako závislé ako pred vojnou

Geopolitické napätie sa vystupňovalo predovšetkým po vypuknutí vojny na Ukrajine. Prísne sankcie zo západu boli reakciou na túto udalosť, avšak kritici tvrdia, že kvôli nim napätie stúpa ešte viac. Je jasné, že súčasná situácia a polarizácia sveta na dva tábory neprospieva nikomu.

Výnimkou nie je ani situácia na Slovensku. Za prvých 8 mesiacov v tomto roku sme totiž zaplatili rovnakú sumu za dovoz ruského plynu a ropy ako v roku 2021. To znamená, že naša závislosť od Ruska sa napriek vojne veľmi nezmenila. Zároveň sme ale členmi NATO a Európskej únie, čo nás stavia do neľahkej pozície.

Samozrejme, Slovensko nie je od Ruska závislé v každej oblasti, no v energetickom sektore je to značne viditeľné. Na jednej strane sú energie životne dôležité, no na druhej strane Slovensko prispieva k financovaniu Ruska v časoch vojny.

Mohlo by ťa zaujímať: Napätie sa stupňuje. Švajčiarsko zmrazilo Rusku miliardové majetky

txbFlockers mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.