Ethereum Bull

Tento piatok môže nastať veľmi dôležitý moment pre Ethereum. Nastane expirácia ETH opcií v hodnote 930 miliónov dolárov. Investori na derivátových platformách sú prevažne bullish a objem long pozícií výrazne prevažuje nad shortami. To znamená, že väčšina profi traderov očakáva vzostup hodnoty Etherea.

Ethereum prežíva v posledných týždňoch búrlivé obdobie. Hodnota tejto kryptomeny sa  pohybuje v rozmedzí 2000 až 2650 dolárov a Ethereum dnes dokonca dosiahlo nové historické maximum na cene 2800 dolárov. A to napriek  20% prepadu zo 17. apríla. Tento jav nebol spôsobený ničím iným, ako likvidáciou pozícií v hodnote 1 miliardy dolárov.

1D ETH/USD – Bitstamp
1D ETH/USD – Bitstamp

Graf Etherea uvádza zisk až 28% za posledné dva týždne. Open interest (hodnota všetkých otvorených pozícií) Etherea na Futures platformách dosiahol 8,2 miliardy dolárov, čo je iba 5% pod absolútnym rekordom z 15. apríla. Takáto situácia nám pripomína 25.marec, kedy opcie od skončenia platnosti vzrástli o 45%.

Ethereum, Uniswap, Compound a Maker rekordne rýchlo stúpajú

Po tom ako generálny riaditeľ spoločnosti PayPal avizoval, že dopyt po kryptomenách výrazne prevýšil jeho očakávania, prišlo oživenie cien. Používatelia na kryptoburze PayPalu otvorili obchody za 54,2 miliardy dolárov.

Ethereum network Net Value

Uzamknutá hodnota kontraktov Etherea, zdroj: DeBank.com

Nárast záujmu o kryptomeny na PayPale o 154% bol spôsobený stabilizáciou poplatkov na 8 dolároch za transakciu.

Môže vás zaujímať: CEO spoločnosti PayPal žiari optimizmom – Hlási nečakaný dopyt po kryptomenách

Piatková expirácia opcií môže výrazne zamávať trhom

Open Interest na trhu s ETH opciami v hodnote 4,2 miliardy dolárov predstavuje historické maximum, no výrazná časť z nich – 930 miliónov dolárov expiruje už tento piatok. Drvivá väčšina kontraktov (až 90%) opäť expiruje na burze Deribit.

Traderi majú možnosť kúpiť Ethereum za pevnú cenu v deň expirácie. Tento úkon sa najčastejšie využíva pri bullish stratégiách a rôznych arbitrážnych obchodoch. Vzhľadom na prevahu long pozícií teda môžeme očakávať významné nákupy Etherea.

Predajné opcie sú naopak preferovaným spôsobom na ochranu pred veľkými cenovými výkyvmi. Aby sme dokázali s určitosťou pochopiť tento proces, je potrebná dôkladná analýza a porovnanie opcií pri každej expirácií.

Opcie ETH

Graf opcií Etherea na burze Deribit z 30. apríla ukázal zvláštny jav – až 91% opcií bolo otvorených na hodnote 2400 USD a nižšie. Viac než polovica traderov pritom očakáva rast až na 2880 USD.

To znamená, že ak Ethereum v piatok bude stáť aspoň 2440 dolárov, väčšina obchodníkov skončí v zisku. Z pohľadu medveďov je tento boj prehraný. Na odstránenie výhody býkov, by totiž potrebovali nepredstaviteľný pokles o 17% pod 2240 dolárov.

Po uplynutí expirácie opcií Etherea je len veľmi malá šanca, že nastane prekvapenie. Obchodníci sa s najväčšou pravdepodobnosťou zamerajú na júnové opcie.

Ethereum 2.0 – Cesta k slobodnému internetu alebo prehypovaný sen bláznov?