Elektromobily narazili na nečakaný problém. Lízingovky z nich majú hlavu v smútku

  • Lízingové spoločnosti si lámu hlavu nad elektromobilmi.
  • Hlavným problémom je zostatková hodnota jazdeného elektromobilu.
  • Tým pádom sa im ponúkanie operatívneho lízingu neoplatí.
Off topic Lízingovky sú z elektromobilov zúfalé
Lízingovky sú z elektromobilov zúfalé. Zdroj: shutterstock.com/Serhii Milekhin/PeopleImages.com - Yuri A
BitmarketsOkazio mobil

Zdá sa, že elektromobily narazili na ďalšiu prekážku. Nielenže sú pre bežného Slováka stále pomerne nedostupné, ale taktiež je ich financovanie pomocou lízingu stratové. O téme informoval motoristický portál TOPSPEED.

Keďže elektromobily sú drahé, ľudia si ich radšej zadovážia formou lízingu. Veľmi výhodnou formou je tzv. operatívny lízing. Človek si tak vyberie, koľko mesiacov bude dané auto splácať, ale na konci nebude jeho vlastníkom. Stále patrí danej spoločnosti, ktorá mu lízing poskytla. Je to niečo ako forma nájomného.

Tu ale natrafili lízingové spoločnosti na niečo, čo rozhodne nečakali. Hlavným problémom je zostatková hodnota jazdeného elektromobilu. Veľakrát sa totiž stáva, že po skončení operatívneho lízingu majú tieto spoločnosti problém predať jazdený elektromobil alebo ho predajú výrazne pod cenu.

Jazdené elektromobily majú problém s hodnotou

Jazdené elektromobily majú problém s hodnotou. Zdroj: shutterstock.com/Standret

Môže za to niekoľko faktorov. Ľudia sa napríklad boja kúpiť si jazdený elektromobil kvôli nedostatočnej nabíjacej infraštruktúre alebo majú obavy o stav batérie, ktorý ovplyvňuje dojazd.

Lízingové spoločnosti tak museli siahnuť po zdražovaní. Navýšili ceny operatívneho lízingu a taktiež navýšili dobu držania takéhoto vozidla. To sa však nemusí páčiť zákazníkom, ktorí tým pádom radšej ostanú pri spaľovacích autách, čím môže začať trh s elektromobilmi stagnovať.

Silné slovo v tomto má aj Európska únia, ktorá tlačí na predaj elektromobilov a po roku 2035 chce úplne zakázať predaj áut so spaľovacím motorom. Avšak, ozývajú sa čoraz hlasnejšie hlasy, ktoré s touto politikou nesúhlasia. Dokonca chcú, aby sa toto rozhodnutie prehodnotilo.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Anycoin pc bannerBest Wallet mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.