Po niekoľkých mesiacoch máme opäť dôvod na radosť. Medziročné porovnanie hrubého domáceho produktu (HDP) ukazuje, že za tretí kvartál sme si polepšili o 1,1 %, informuje o tom denník SME.
Ak sa ale pozrieme na medzikvartálny rast, tak ten je len na úrovni 0,2 %. S touto informáciou prišiel Štatistický úrad SR v jeho rýchlom odhade HDP a zamestnanosti.
V rečí čísiel toto navýšenie predstavovalo sumu 3,2 miliardy eur, ktoré dalo dokopy čiastku v objeme až 32,2 miliardy eur. Po prepočte do stálych cien HDP dosiahol 24,4 miliardy eur a medziročný rast v stálych cenách bol 266 miliónov eur.
Rast slovenskej ekonomiky podporilo hlavne kladné saldo zahraničného obchodu (rozdiel medzi exportom a importom). Na druhej strane domáci dopyt medziročne poklesol. Je to predovšetkým pre pretrvávanie útlmu konečnej spotreby domácností a poklesu stavu zásob.
Celková zamestnanosť v tomto období dosiahla 2,437 milióna osôb a medziročne sa zvýšila o 0,2 %. Ak odstránime sezónne vplyvy, tak počet zamestnaných v porovnaní s 3. štvrťrokom minulého roka vzrástol o 0,2 % a medzikvartálne o 0,1 %.
Ako sme spomínali vyššie, tak toto je iba rýchly odhad HDP a nezamestnanosti. Štatistický úrad SR prinesie presnejšie údaje, vrátane štruktúr jednotlivých ukazovateľov na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov 5. decembra 2023.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Nezamestnanosť zrejme porastie
Podľa centrálnych bankárov zníženie úrokových sadzieb tak skoro nenastane. Ide o jeden zo základných ukazovateľov recesie, ktorý predražuje peniaze a tie sa stávajú menej dostupnými.
Navyše kritický deficit Slovenska môže spôsobiť aj to, že nám ratingové agentúry znížia rating a zahraniční veritelia nám opäť zvýšia úrokové sadzby. Nižšia produkcia však spôsobuje nárast nezamestnanosti.
Nezamestnanosť v Európskej únii je na úrovni 6 %, zatiaľ čo v eurozóne 6,5 %. Na Slovensku sa pohybuje niekde okolo hodnoty 5,7 %. Historicky ide o nízke hodnoty, no tento trend sa môže čoskoro zmeniť.
Ani slovenský priemysel nie je na tom najlepšie. Medziročne došlo k poklesu tržieb o 5,9 %, čo je dvojnásobné zrýchlenie oproti augustu. Vývoj najviac ovplyvnil pokles v dodávke elektriny a plynu o 42,6 %, vo výrobe kovov o 15,9 % a vo výrobe výrobkov z gumy a plastu o 17,9 %. Napriek poklesu priemyslu rast HDP stále stimuluje produkcia automobiliek a mierny vzostup energetiky.
Prečítajte si aj: Čaká nás na Slovensku prudký nárast nezamestnanosti?