Ekonomický spravodaj – Trump kritizuje Čínu za menovú manipuláciu, akciové indexy hlboko v červených číslach

Memex PC bannerOkazio mobil

Ako ste si už mohli všimnúť z mojich ďalších dielov ekonomického spravodaja, tak nám tu zase eskaluje obchodné napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi. Trump sa minulý týždeň vyjadril, že colné tarify budú rozšírené na ďalší importovaný tovar z Číny a to má tento týždeň za následok mohutné oslabenie akciových trhov. Iba samotný Dow Jones sa prepadol až o 600 bodov. Nasdaq 100 je na tom ešte horšie. Európske a ázijské indexy to schytali rovnako ako tie v USA. Spolu s tým americký prezident obvinil Čínu z ďalšej manipulácie jüanu, vďaka čomu majú oproti svojim obchodným rivalom veľkú výhodu.

Menová manipulácia

Ak sledujete túto kauzu dlhšiu dobu, iste budete vedieť, že ČĽR (Čínska ľudová republika) už dlhodobo drží umelo svoju domácu menu slabšiu. Predtým sa tým ani moc netajila a až na nejaké nesúhlasné vyhlásenie zo strany ich obchodných rivalov v (USA, EÚ) sa toho príliš veľa nedialo.

To sa ale razantne zmenilo v dobe, keď vo voľbách zvíťazil Donald Trump, ktorý vyhlásil čoskoro na to Číne obchodnú vojnu. Ekonomika ČĽR je silne závislá od exportu, takže svoj jüan umelo oslabovali, aby bol vďaka tomu tovar domácich producentov pre zahraničných objednávateľov lacný. Problém bol v tom, že hodnota jüanu voči USD a EUR bola totálne nereálna.

Čína spočiatku prisľúbila, že s touto monetárnou politikou skončí, a tiež sa tak na nejakú dobu stalo, ale čoskoro na to sa situácia zase zmenila a dnes sa Trump kvôli tomu zase do ČLR obul s tým, že svoju menu razantne oslabujú. Obvinil ich z manipulácie a odôvodnil to tým, že čínska domáca mena je voči americkému doláru na najnižšej úrovni za posledných jedenásť rokov.

„Čína oslabila hodnotu svojej meny na takmer historické minimum. Hovorí sa tomu ,manipulácia s menou’. Počúvate, Federálna rezervná banka? To je veľké porušenie, ktoré časom výrazne Čínu oslabí!”, tweetol Donald Trump.

Jüan dosť klesol potom, čo práve Čínska ľudová banka stanovila dennú referenčnú sadzbu pre svoju menu na 6,92 v dôsledku poslednej negatívnej eskalácie obchodných vzťahov medzi obomi krajinami.

Akcie sa hlboko prepadávajú

Trhy v Spojených štátoch zahájili pondelňajšie obchodovanie hlboko v červených číslach a to kvôli rastúcemu obchodnému napätiu medzi Washingtonom a Pekingom. Ako už bolo v článku povedané, prezident USA Donald Trump kritizoval Čínu za údajné znehodnotenie jej meny a označil to za „závažné porušenie”. Jüan klesol na úroveň, ktorá sme naposledy videli v máji 2008. Vzhľadom na to, ako ČĽR vtedy zareagovala na hrozbu ďalších ciel, sa skôr nezdá, že by chcela akokoľvek ustupovať.

V závislosti od tohto začalo hneď po otvorení trhov všetko padať dole ako na kĺzačke. Dow Jones sa znížil o 600 bodov zo svojej pôvodnej hodnoty, čo zodpovedá asi viac než 2 % strate. Nasdaq na tom bol ešte horšie a denná strata činí 3 %. S&P 500 zaznamenal 2,5 % stratu. Veľmi podobne oslabovali ďalšie veľké indexy z Európskej únie a Ázie. Najčastejšie straty sa pohybujú v rozmedzí 2 až 3 %. Neklesali ale iba akcie a veľké straty majú aj pohonné hmoty na báze ropy.

Naopak, zo súčasnej situácie ťažia všetky drahé kovy – paládium, platina a striebro si pripísali viac než 1 %. Najlepšie je na tom zlato, ktorého hodnota vzrástla od posledného obchodného dňa o viac než 1,5 %.

Záver

Situácia na akciových trhoch je viac než neistá. Trhy s drahými kovmi však majú celkom jasno. Nič ale nemusí byť tak, ako sa zdá, pretože musíme brať do úvahy, že FED upustil od monetárnej reštrikcie, čím nepriamo napumpuje do trhov ďalší kapitál. To, čo sa teraz deje s Čínou a USA, môže byť pokojne iba dočasné. Ja osobne stále verím, že sa nakoniec nejak dohodnú, pretože je to predovšetkým v záujme Donalda Trumpa, nakoľko sa blížia nové voľby. ČĽR si zase nepraje ďalšie problémy a s najväčšou pravdepodobnosťou bude nakoniec povoľnejšia, čo sa obchodných podmienok týka. Nedá sa ale zase čakať, že pristúpi na všetko. Táto krajina je čoraz silnejšia a nedá sa príliš očakávať, že by dlhodobo pristúpila na nevýhodné podmienky.

Čo čítať ďalej?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.