Ekonóm Medzinárodného menového fondu varuje pred blížiacou sa finančnou krízou

Ekonomika Finančná kríza sa blíži
Finančná kríza sa blíži. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/Ground Picture
Catslap PC banerBitmarkets

Riziká finančnej krízy sú čoraz väčšie a podľa Pierre-Oliviera Gourinchasa, ekonomického poradcu Medzinárodného menového fondu (MMF), je v súčasnosti inflácia lepkavejšia ako sa pôvodne očakávalo. Podľa správy News Bitcoin je ekonomické spomalenie najvýraznejšie práve vo vyspelých ekonomikách.

Rozvinuté ekonomiky majú problém s infláciou

Rozvinuté krajiny čelia pomalšiemu poklesu inflácie a aj napriek rastu globálnych trhov začiatkom roka 2023 skrachované banky opäť potlačili pozitívny sentiment. Inflácia údajne v mnohých krajinách ešte dodnes nezaznamenala rekord a nezahŕňa energie a potraviny.

Na druhej strane trh práce zostáva pomerne zdravý a svetový dopyt je taktiež stabilný. Agregátny dopyt môže spôsobiť opätovné sprísňovanie menovej politiky, ktorá prehĺbi rozdiel medzi rastom cien a miezd. Už skôr sme vás informovali o tom, že Slováci zarábajú najmenej za posledných 20 rokov.

Problém je, že korporátna chamtivosť nemá konca. Zvyšovanie cien je omnoho vyššie ako samotná inflácia, čo spôsobuje zacyklený proces opätovného zvyšovania úrokových sadzieb. Inak povedané, korporátne spoločnosti umelo tlačia ceny smerom nahor a výsledkom sú extrémne úrokové sadzby.

ECB: úrokové sadzby

ECB: úrokové sadzby. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kríza a jej príčiny

Jedným z hlavných dôvodov finančnej krízy je neúspešný boj FED-u s infláciou. Ďalším faktorom je stimulovanie zombie spoločností a firiem, ktoré nie sú finančne zdravé. FED totiž stimuluje ekonomiku s cieľom potlačiť recesiu a nedáva jej priestor prirodzene sa vyvíjať.

„Nedávna nestabilita bankovníctva nám pripomína, že situácia je aj naďalej krehká. Opäť dominujú riziká poklesu a hmla okolo ekonomických vyhliadok zhustla. Vstupujeme do zložitej fázy, počas ktorej je hospodársky rast nevýrazný, finančné riziká sa zvýšili, no inflácia sa ešte definitívne nezastavila,” povedal Pierre-Olivier Gourinchas.

Ak sa viac zaujímate o súčasné ekonomické danie, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Na záver môžeme zhodnotiť, že dôsledky finančnej krízy budeme znášať aj najbližšie roky. Napriek tomu ju nemôžeme porovnávať s rokom 2008, keďže ekonomické podmienky boli odlišné. Banková kríza môže odhaliť v nasledujúcich mesiacoch aj ďalšie finančné inštitúcie, ktoré nemajú pokryté úrokové riziko.

Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki varuje pred novodobou hyperinfláciou

Anycoin pc bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.