14. februára vznikla nová stabilná kryptomena, ktorá bola viazaná na hodnotu amerického dolára, JPMorgan coin. Experti na kryptomeny predpovedajú, že novovzniknutý coin môže znamenať koniec spoločnosti Ripple a jej kryptomeny XRP.
Jeden z editorov Bloombergu vidí situáciu nasledovne:
„Ak sa naozaj ukáže, že je novo-nastavená mena JPMorgan vhodná a výhodná pre použitie celosvetovými bankami, potom je to pre Ripple absolútne jasný koniec.
Zamyslite sa nad tým. Povedzme, že sa pohybujete v biznis sfére zaoberajúcou sa prevodmi peňazí. Prečo by ste sa mali trápiť s volatilnou povahou XRP ako kryptomenou používanou pre prevody mien, keď môžete použiť stabilný JPMorgan coin? Myslím, že je to dosť jasné. “
Na rovnakú stranu názorovej bariéry sa stavajú aj ďalší, napríklad investičná firma Multicoin Capital.
Klesne cena Ripple (XRP) kvôli JPMorgan coinu?
Hlavnou výsadou Ripple je poskytovať blockchainovú technológiu pre medzinárodné transakcie tak, aby boli banky a inštitúcie schopné preposielať imanie rýchlo a s nízkymi poplatkami.
Hlavnými nástrojmi, ktoré na dosiahnutie tohto cieľa Ripple využíva, je technológia RippleNet a kryptomena XRP.
Hodnota akejkoľvek podobnej zjednávacej siete vyplýva z jej likvidity, teda počtu účastníkov (bánk), ktorí na sieti operujú.
Ripple sa ako spoločnosť zameriavala práve na likviditu už niekoľko predošlých rokov, počas ktorých nadviazala kontakty a partnerstvá s mnohými svetovými bankami a poskytovateľmi fintech technológií.
Obavy účastníkov trhu kryptomien ohľadom dlhodobého vývoja ceny XRP teraz vyplývajú najmä z faktu, že v momente, keď začne JPMorgan svoju stabilnú kryptomenu aktívne využívať pre dojednávanie transakcií, sa z JPM Coinu stane priamy konkurent XRP.
V rozhovore pre CNBC sa k téme vyjadril vedúci JPM Coin projektu, Umar Farooq. Podľa jeho slov bude JPM Coin spĺňať tri základné úlohy, pričom ako prioritu stavia medzinárodné transakcie pre korporácie.
„Prvotným a hlavným účelom JPM coinu je dojednávať medzinárodné transakcie pre našich klientov z radov korporácií. Takéto transakcie momentálne prebiehajú najmä na základe dekády starých sietí ako je SWIFT,” vysvetľuje Umar Farooq.
Má preto XRP naozaj problém?
Len počas posledných troch mesiacov klesla cena XRP o 47%. Konkrétne išlo o pokles z $ 0.565 na $ 0.298.
Rýchlosť poklesu ceny XRP bola počas nedávnej doby vyvolávaná najmä celkovo negatívnou situáciou trhu.
XRP tak bolo v poslednej dobe na tom horšie ako napríklad v posledných týždňoch žiariaci Binance Coin. XRP sa navyše darilo horšie než samotnému krypto-kráľovi ,Bitcoinu, ktorému sa v poslednej dobe tiež práve dvakrát nedarilo.
Nezostáva nič iné, len čakať, ako sa celá situácia vyvinie, a ktorý „bankový coin” vyhrá najbližší boj.
Čo si myslíte vy, naši čitatelia? Znamená zrod JPMorgan coinu smrť pre Ripple a XRP? A má vôbec zmysel do „bankových coinov” investovať? Podeľte sa s nami v komentároch tu alebo na Facebooku či Twitteri.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Filip M.
Zdroj:
CCN.com